Problemi vazhdon në Vlorë/ Aty ku lahen pushuesit, derdhen ujërat e zeza në det (VIDEO)

23/08/2019 - 16:49

Derdhja e ujërave të zeza në det është pamja më e shëmtuar që iu serviret pushuesve vendas dhe të huaj që zgjedhin bregdetin e Shqipërisë për të kaluar pushimet verore.

Ky është një problem që mbetet mjaft shqetësues prej vitesh në qytetin e Vlorës. Më herët Kryeministri Edi Rama në një prej vizitave të tij në qytetin bregdetar, premtoi se që në vitin 2018 do të fillonte puna për ndërtimin e impiantit që do t’i jepte zgjidhje përfundimtare çështjes së ujërave të zeza, por edhe për këtë verë problemi është sërish prezent.

DurrësLajm” sjell pamje nga zona e Plazhit te Lungomare, ku era e rëndë kutërbon kudo, ndërsa kanali ku dalin ujërat e zeza direkt e në det është krejtësisht evident. Aty ku shkarkohen ujërat, lahen edhe pushuesit, madje edhe disa fëmijë të vegjël ndodhen pikërisht në vendin ku bashkohën ujërat e ndotura.

Ujërat e zeza që derdhen në det nuk shqetësojnë vetëm për erën e keqe, por janë së pari burim për përhapjen e infeksioneve për të vegjël e për të rritur.

Dy vite më parë, Plazhi i Vjetër dhe ai pranë Akademisë së Marinës u cilësuan gjatë monitorimeve të bregdetit nga Agjencia Kombëtare e Mjedisit, si dy nga plazhet më të ndotura në bregdetin e Vlorës. Bëhet fjalë për dy plazhe publike, ku edhe interesimi i qytetarëve mbetet mjaft i madh, pavarësisht mungesës së pastërtisë së ujit dhe ndotjes nga ujërat e zeza. Me përfundimin e projektit të Lungomares u mendua se ky problem do të zgjidhej, minimalisht në zonën e plazhit të Akademisë së Marinës, por as ky projekt nuk i dha zgjidhje situatës në këtë zonë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prokuroria ka dërguar në gjykatë, në limitet e afatit, dosjen ndaj kreut të PD-së Lulzim Basha dhe dy zyrtarëve të tjerë, ish-sekretari i

Sot në kryeqytet u mbajt konferenca e Mesdheut mbi zonat e veçanta me Ndjeshmëri Mjedisore, ku i pranishëm ishte dhe ministri Blendi Klos

Këshilli i Lartë i Prokurorisë  ka miratuar sot transferimet e prokurorëve të Krimeve të Rënda.

Një vjedhje është regjistruar në mes të Durrësit ditën e mërkurë, kur një djalë në moshë të re, i ka rrëmbyer nga qafa varësen e floririt

Forcat RENEA kanë arrestuar sot shtetasin Enrik Lluka, i shpallur në kërkim për vrasjen e kushëririt të tij dhe plagosjen rëndë të vëllai

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra, Marjana Velçanin, kryetaren e Gjykatës Administrative të Durrësit.

Ekspertët izraelitë janë duke kryer inspektime në Durrës, ku po bëhet një prezantim i metodologjisë së rindërtimit izraelit nga ekipi i u

Ambasada amerikane me anë të një postimi në facebook, shpjegon se si do të funksionojë Struktura e Posaçme Anti-Korrupsion dhe Krim i Org

Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të mblidhet sot në orën 12:00, kur pritet të vendosë për transferimin në rrethe të një pjesë të prokuro

Shpejtësia e lartë është një nga shkaqet kryesore të aksidenteve rrugore me pasoja të rënda për jetën.