Projekt Buxheti Afatmesëm 2020-2022, bashkia Durrës publikon datat e Dëgjesave Publike

15/11/2019 - 18:05

Bashkia Durrës njofton se në datat 18-27 nëntor do të zhvillojë disa dëgjesa publike në kuadër të përgatitjes së Projekt Buxhetit Afatmesëm për vitet 2020-2022.

Dëgjesat janë edhe në kuadër të “Transparencës Publike” dhe gjatë tyre pritet të diskutohen me përfaqësues të komunitetit, biznesit, OJQ dhe Shoqëri Civile nëpër njësi administrative dhe brenda në qytet tё gjitha projektet, sherbimet dhe investimet e realizuara gjate vitit 2019 dhe buxheti afatmesem 2020-2022,

Dëgjesat Publike do të jenë të përqendruara në programet kryesore të zhvillimit të Bashkisë Durrës.

Dëgjesat nisin në datë 18 nëntor, ora 10.00-13.00, në kompleksin “Reon”, Manëz, ku do të jenë të pranishëm përfaqësues të komunitetit nga njësitë administrative Manëz, Ishëm dhe Sukth. Në fokus të diskutimeve do të jenë Paketa Fiskale; infrastruktura rrugore dhe transporti publik; investimet, strehimi dhe shërbimi social; arsimi parashkollor dhe parauniversitar, investimet në arsim dhe shërbimet publike.

Në datë 20 nëntor, ora 10.00-13.00 ndalesa e rradhës do të jetë në njësinë administrative Rrashbull, ku do të jenë të pranishëm përveç përfaqësuesve nga bashkia edhe banorë të Katundit të Ri dhe Rrashbullit.

Në datë 22 nëntor, parashikohet takim me përfaqësues të komunitetit të Nj/A Nr.1,2,3,4,5 dhe 6, OJF –ve dhe komisionet e Këshillit Bashkiak në ambientet e KB-së Durrës, ora 10.00-12.00 gjatë të cilit do të diskutohen Paketa Fiskale (Taksa e popullatës) dhe “Prezantimi i projekteve të Shërbimit Social per PBA 2019-2021”.

Në datë 25 nëntor, ora 10.00-12.00, do të diskutohen “Cështje të përgjithshme ekonomike dhe tregtare” dhe “Turizmi” me përfaqësues institucionesh, OJQ dhe shoqëri civile, qytetarë, përfaqësues nga komuniteti lokal, grupet keshillimore vendore dhe komisionet e Këshillit Bashkiak etj.

Ndërsa në datë 27 nëntor, ora 10.00-12.00, në sallën e Këshillit Bashkiak Durrës do të diskutohet me përfaqësues të komunitetit të Nj/A Nr.1,2,3,4,5 dhe 6, përfaqësues të biznesit të Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, përfaqësues ekspert kontabël etj Paketa Fiskale, Infrastruktura rrugore & transporti publik / Investimet; Arsimi parashkollor dhe parauniversitar; Shërbimet publike Investimet ne arsim.

Në linkun e mëposhtëm gjeni edhe më të detajuar informacione të përgjithshme për dëgjesat publike: 

https://www.durres.gov.al/images/Kalendari_Degjesave_Publike_2020-2022.pdf

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy të rinjtë që i ndërprenë fjalën kryeministrit Edi Rama gjatë ceremonisë së diplomimit së studentëve të Mjekësisë janë shoqëruar për në

Kryeministri Edi Rama po mbante një fjalim në Pallatin e Kongreseve ku po zhvillohej ceremonia e diplomimit në studentëve të Mjekësisë, k

Në një takim me operatorët turistikë që operojnë përgjatë vijës bregdetare të Kavajës dhe Rrogozhinës, ku të pranishëm ishin edhe drejtue

Është mbyllur afati i tenderimit për ndërtimin e Hekurudhës Tiranë – Durrës dhe një zgjatimi të ri Kashar-Rinas.

Gjykata e Durrësit ka caktuar në mungesë masën "arrest me burg" për disa persona të shpallur në kërkim në sajë të mega-operacionit të ndë

Motra e moderatores së njohur shqiptare, Sonila Meço, Rezarta Reimann po rikandidon për t’u bërë anëtare e Këshillit Bashkiak në Nurenber

SPAK kërkon sekuestrimin e 8 pronave në Shqipëri në kuadër të Operacionit Forca e Ligjit. Nga data 7 shkurt deri më tani, OFL ka dërguar

Protokolli i Sesionit të 6-të të grupit të përbashkët të punës për bashkëpunim ekonomik mes Shqipërisë dhe Çekisë është nënshkruar në Pra

Bota i dha 1.15 miliardë euro donacione dhe kredi qeverisë Rama për rindërtimin e vendit pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit të 2019-

Policia e Shtetit ka reaguar për sasinë e madhe të kokainës që u kap në Maqedoninë e Veriut, e cila kaloi përmes Shqipërisë.