Projekti "Veliera" i bllokuar prej një viti. Çfarë mendojnë qytetarët durrsakë? (VIDEO)

20/01/2018 - 16:21

   Bllokimi i punimeve prej gati një viti në sheshin “Veliera” në Durrë ka sjellë reagimin qytetar mbi të ardhmen e këtij sheshi. Gjykata Administrative, aty ku çështja po shqyrtohet në themel, ende nuk ka dhënë një verdikt mbi fatin e “Velierës”.

Projekti qëndron i bllokuar prej një viti dhe punimet janë ndërprerë.

Shoqëria Civile kërkon anullimin e projektit dhe kthimin e sheshit në gjendjen e mëparshme, duke u ruajtur zbulimet arkeologjike që dolën në pah gjatë gërmimeve, dhe vendosjen para përgjegjësisë të personave përgjegjës që dëmtuan pasurinë arkeologjke.  

Por çfarë mendojnë qytetarët durrsakë për këtë çështje me interes publik? A duhet të vijojë zbatimi i projektit të Velierës? A ju pëlqen ky projekt apo sheshi duhet të kthehet në gjendjen e mëparshme? Si e shikojnë të ardhmen e këtij sheshi qytetarët durrsakë?

Me këto pyetje u është drejtuar DurrësLajm qytetarëve durrsakë. Ndiqni prononcimet e tyre për të zbuluar se çfarë mendojnë ata për këtë çështje:

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas MeteoAlb, orët e paradites së kësaj të marte do dominohen nga kthjellime dhe vranësira të shpeshta në bregdet dhe zonat e ulëta, po

Në studion e emisionit “Opinion” gazetarja Klodiana Lala ka lexuar një fragment nga dosja në ngarkim të personave të bandës së Avdylajve.

Ambasada Amerikane në Tiranë u ka dhënë një këshillë të gjithë atyre që kanë aplikuar për Lotarinë.

Me ftesë të kreut të shtetit austriak, Alexander Van der Bellen, Presidenti i Republikës, Ilir Meta u nis këtë të hënë për një vizitë sht

Policia e Shtetit ka publikuar sot listën me fituesit e fazës së parë për “Patrullë e Përgjithshme” që do të kalojnë në testin fizik.

Në zonën e ish-Kënetës apo "Durrësin e Ri", është ngritur një zyrë e Policisë së Shtetit, për t’i ardhur në ndihmë banorëve të njësisë ad

Drejtori i Patentave, Arben Isaraj, ka dhënë dorëheqjen pas arrestimit të vëllait të tij për trafik narkotikësh.

Të gjithë ata që nuk i kanë plotësuar vitet e punës me kontribute për të përfituar pension, tashmë kanë një zgjidhje.