Prokuroria apelon çështjen ndaj kreut të PD, Lulzim Basha

27/01/2020 - 18:14

Prokuroria e Tiranës ka apeluar vendimin e Gjykatës së Tiranës për të pushuar çështjen e ‘lobimit rus’ ndaj kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe dy zyrtarëve të tjerë të PD.

Dy javë më parë, gjyqtari Lazër Sallaku vendosi të pushojë hetimin e nisur ndaj kryedemokratit për “falsifikim dokumentesh” në lidhje me lobimin e kryer nga PD në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nëpërmjet kompanisë “Biniata Trade”.

Prokuroria kishte marrë si të pandehur kreun e PD, Lulzim Basha, ish-sekretarin e Përgjithshëm të PD, Arben Ristani dhe financierin Ilir Dervishi për akuzën e  “falsifikimit të vulave, stampave ose formularëve” pasi pretendonte se kishte mospërputhje në deklarimet e shpenzimeve financiare të PD.

Dyshimet e prokurorisë ishin mbi dy pagesa rreth 650 mijë euro të bëra në SHBA në vitin 2017 nga PD nëpërmjet “Biniata Trade” për të lobuar në SHBA.

Prokurorët e çështjes patën qëndrime të ndryshme për mbarëvajtjen e hetimeve pasi dy prej tyre Gjergji Tako dhe Ervin Karanxha kërkuan kalimin e dosjes në gjykim për akuzën e “falsifikimit të dokumenteve”, ndërsa prokurori Kolë Hysenaj, kthimin e dosjes për plotësim hetimesh.

Avokatët e Bashës dhe zyrtarëve të PD kërkuan pushimin e çështjes dhe kjo u pranua nga Gjykata me arsyetimin se nuk kishte prova për kryerjen e një vepre penale nga të akuzuarit.

Pas këtij vendimi, përfaqësues të PS, Taulant Balla dhe Erion Braçe thanë se vendimi i gjykatës nuk ishte i drejtë dhe e akuzuan atë si të kapur nga kreu i opozitës. Balla gjithashtu paraqiti prova që sipas tij tregonin përfshirjen e Bashës në veprën penale të pastrimit të parave kërkoi apelim të saj dhe kalimin për shqyrtim në SPAK.

Sot Prokuroria ka vendosur të mos pajtohet me vendimin e Gjykatës së Tiranës dhe ta apelojë çështjen. Ajo që mbetet për tu parë është nëse prokuroria do të mbështesë kërkesat e prokurorëve Gjergji Tako dhe Kolë Hysenaj, të cilët kanë kërkuar rikthimin e akteve për rihetim si dhe marrjen në pyetje të dëshmitarit kyç të çështjes, Nik Muzzin. Ky i fundit ka kërkuar garanci që nuk do t’i ngruhen akuza penale në rast se dëshmon.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania ‘Durrës Container Terminal’ Sha dhe investitorë të tjerë në koncesionin e përpunimit të kontejnerëve në portin e Durrësit, kanë

Policia e Tiranës ka shoqëruar këtë pasdite një grup besimtarësh myslimanë, pasi kishte informacione se do të protestonin para Kryeminist

Sipas sizmiologëve, lëkundjet sizmike të ditëve të fundit nuk duhet të jenë motiv për frikë apo panik në rradhët e qytetarëve.

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile u ka dërguar shkresë zyrtare 5 prefekturave pasi në veri-perëndim dhe në jug të vendit priten stuhi

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

61-vjeçari Gëzim Dervishi, pronari i çerdhes private "Kënaqësia" në Durrës i proceduar penalisht nga policia për dhunimin e të miturës 2-

Nga 22 deri më 25 shtator 2020, Prezenca e OSBE-së në Shqipëri organizoi një kurs për hetimin e drogës, për 15 oficerë policie nga strukt

Vijon në të gjithë vendin, zbatimi i detyrave të përcaktuara në Planin e Masave për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale, k

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Një fëmijë 18-muajshe është dhunuar fizikisht në një prej kopshteve private në lagjen periferike numër 8 , “Çezma e Ferrës” në Durrës të