Prokuroria riinspekton 244 godina në Durrës, vendimi pas konsutave me hetuesit italianë ekspertë për tërmetet

24/01/2020 - 21:41

Pas takimeve këshilluese me prokurorë dhe inxhinierë italianë, ekspertë në analizimin e cilësisë së godinave pas tërmeteve, Prokuroria e Durrësit do të riinspektojë 244 objekte të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit. Këto godina e kanë kaluar kontrollin e parë nga ekspertët, por organi i akuzës së qytetit bregdetar, ka ngritur dyshime për pasaktësi në konstatimet e grupeve të ekspertëve. 

Vendimi është marrë pas konsultimeve me prokurorët italianë të cilët ndodhen në vendin tonë për të këshilluar hetuesit, ndërsa kanë hetuar një situatë të ngjashme në Aquila të Italisë.

Burime nga prokuroria e Durrësit thanë për Report Tv, se inspektimet kanë nisur në terren pasi në shumicën e përgjigjeve të ardhura, rezulton se cilësia e materialeve të ndërtimit, hekur, beton, çimentor, është jashtë standardit., kryesisht pallate, banesa private apo biznese.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-ministri i PS-së dhe ish-deputeti i kësaj partie në Shkodër në vitet 1982 - 1991, Ahmet Osja është ndarë nga jeta në moshën 80- vjeça

Ambasada shqiptare në Itali ka reaguar në lidhje me shpërthimin e Coronavirusit.

Mediat ndërkombëtare i kanë bërë jehonë nismës së ndërmarrë nga Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i cili ka ftuar qytetarët që të bashk

Policia e Shtetit arrestoi ditë më parë disa persona, të cilët akuzohen se kanë organizuar lojëra fati në mënyrë të paligjshme.

Në një reagim për mediat, Ministria e Shëndetësisë u ka bërë thirrje qytetarëve që të shmangin informacionet e rreme që në këto momente p

Një person në Shkodër i cili ishte arrestuar pasi po drejtonte makinën në gjendje të dehur ka tentuar që të largohet edhe nga komisariati

Paraditen e sotme në sheshin “Liria” të qytetit është zhvilluar aktiviteti “Një hap për Durrësin”. 

Naftëtarëve të Ballshit, të ciltë mbajtën sot një marshim në rrugët e qytetit lidhur me mungesën e rrogave të tyre, i janë bashkuar edhe

Gjykata e Tiranës pritet të japë sot masat e sigurisë për 33 nga 115 të arrestuarit në kuadër të operacionit "Fati i lojrave". 24 të tjer