Propozimi francez për zgjerimin e BE, Austria në një zë me Gjermaninë

19/11/2019 - 13:01

Ashtu si Gjermania dhe Austria në parim ka mbështetur propozimin francez për zgjerimin e BE-së, por me kusht që kjo të mos vonojë çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Deklarata vjen nga Ministri i Jashtëm i Austrisë, Alexander Schallenberg, i cili tha se: "Ne jemi të gatshëm për një reformë të procedurës së zgjerimit të BE, ka gjithmonë vend për përmirësim, por kjo nuk duhet të çojë në një taktikë vonuese për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut."

Në dokumentin jozyrtar (nonpaper) Franca propozon që procedura e anëtarësimit të kalojë në shtatë etapa.

Për të kaluar nga njëra etapë në tjetrën vendi kandidat do të duhet të plotësojë një grup kushtesh, ndër të cilat për shembull i pari është implementimi i ligjeve për ambientin dhe ndër të fundit është integrimi ekonomik.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy persona janë vënë në pranga nga Policia e Tiranës pasi morën peng një 23-vjeçar nga Maqedonia.

Pjesa e parë e ditës paraqitet me vranësira të shumta të cilat do të sjellin reshje shiu në pjesën më të madhe të vendit.

 Zv/ministrja e Brendshme Rovena Voda ka qenë sot bashkë me kryetarin e bashkisë së Durrësit Zhulien Varfaj tek kompleksi “Jedas", në lag

Zv/Kryeministri Erion Braçe zbuloi se koncesioni i rrugës Milot-Balldre është anuluar.

Drejtoresha e gjimnazit ‘Sami Frashëri’ në Tiranë, Teuta Dobi është shkarkuar sot nga puna.

Më 6 dhjetor 2019, në njësinë administrative Manëz në bashkinë e Durrësit, përfundoi instalimi i njësive të lëvizshme të banimit që Gazsj

Një nga ngjarjet më të rënda të tërmetit që ndodhi në datën 26 nëntor ishte padyshim tragjedia në pallatin 6 katësh pranë Kryqit të Kuq n

Në një kohë kur Durrësi ka hyrë në ditën e 11-të që nga tërmeti shkatërrimtar i datës 26 nëntor, bilanci i dëmeve në terren sa vjen e rën

Mëngjesin e 26 nëntorit, Shqipëria u godit nga një tërmet i fuqishëm që shkaktoi 51 viktima dhe qindra të plagosur.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka bërë të ditur se ekspertët e saj po punojnë me inxhinerët shqiptar në mënyrë që