Protestë masive në Durrës, Sazan Guri: Ta gdhijmë tek Torra Veneciane (VIDEO)

16/03/2017 - 15:11

Ambientalisti Sazan Guri i ka bërë thirrje qytetarëve durrsakë, por jo vetëm, të mbidhen sot në orën 21.00 tek Torra Teneciane për të protestuar për masakrën arkeologjike që po ndodh në qytetin bregdetar.

Në një deklaratë për mediat ai ka theksuar se projekti “Veliera” është një po shkatërron pasurinë kombëtare dhe se për të po diskuton edhe Këshilli i Europës.

“Projekti duhej të bëhej 200 metra larg nga Torra Veneciane dhe jo 5 metra, siç po ndodh aktualisht”- shtoi Guri.

Ndërkohë Gjykata e Durrësit më datë 3 mars ka marrë një vendim sekret për vendosjen e sekuestros preventive dhe ndërprerjen e punimeve në zonën A, por punimet në shesh kanë vazhdur pa ndërprerje.  

Për më shumë ndiqni në videon e mëposhtme deklaratën e ambientalistit.

R.O,

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndonëse shtetasit e Shqipërisë ende nuk mund të fluturojnë lirisht në vendet e Bashkimit Europian, apo dhe shteteve të tjera, për shkak t

Shpallet konkursi për 14 vende pune në bashkinë e Durrësit, mes posteve të lira edhe dy drejtori të rëndësishme

Të shtëna me armë zjarri u regjistruar pasditen e sotme në Durrës, ndërsa për fat të mirë nuk ka pasur persona të plagosur.

Policia e Durrësit zhvilloi ditën e sotme një aksion të beftë policor kundër lëndëve narkotike ku arrestoi 5 persona.

1,600 punonjës policie janë angazhuar për mbarëvajtjen e rendit dhe sigurisë në zonat turistike dhe ato bregdetare.

Tamponët që tregojnë nëse je pozitiv apo negativ ndaj Covid-19, tanimë do të bëhen edhe në laboratorin e mikrobiologjisë në Qendrën Spita

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë (SPAK) në bashkëpunim me policinë gjyqësore të Drejtorisë Vendor

Tre nga katër rastet e reja me Covid-19 të konfirmuara nga Ministria e Shëndetësisë sot në qytetin bregdetar janë punonjës të Inspektoria

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije të dhënat e fundit lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Agjencitë polake kanë rinisur shitjen e paketave turistike që përfshijnë bregdetin shqiptar duke lajmëruar se pas 15 korrikut do të ketë