Protesta e banorëve, reagon Bashkia e Durrësit: Vendos Instituti i Ndërtimit çfarë do bëhet me 12-katëshin

13/02/2020 - 13:56

Bashkia e Durrësit ka reaguar pas protestës së banorëve të pallatit 12-katësh në lagjen nr.5 të qytetit bregdetar.

"Pallati ku është zhvilluar sot protesta në lagjen 5 është dërguar për ekspertizë të thelluar në Institutin e Ndërtimit. Do të jetë ekspertiza e këtij instituti që do të vendosë çfarë do të bëhet me këtë godinë.", thuhet në njoftimin zyrtar të shpërndarë për mediat.

Kujtojmë që paraditen e sotme, 40 familje të objektit 12-katësh, i cili është dëmtuar rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit, dolën kundër vendimit për riparimin e tij, pasi sipas tyre ai rrezikon shembjen.

Sipas banorëve, për shkak të tërmetit ndërtesa ka devijuar rreth 53 centimetra nga pozicioni fillestar.

Në lidhje me problemin e tyre, ata thanë se kanë bërë denoncim në Prokurori dhe Polici, denoncim ky që nuk është marrë nga oficerja e policisë gjyqësore, për shkak se pallati është blerë nga firma “Kastrati” sipas tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia jep detaje të tjera mbi vetvrasjen e milionerit Eugert Lazaj, i cili u gjet i pajetë nga të afërmit në vilën luksoze në Rrolling

Policia Rrugore edhe këtë fundjavë ka vijuar me kontrollet me radar e drager në të gjitha rrugët e Tiranës për të parandaluar aksidentet

Këshilli Bashkiak Durrës pritet të marrë të hënën, në një mbledhje jashtë radhe të tij, dy vendime të rëndësishme për qytetarët e dëmtuar

Kryebashkiaku i Lezhës, Pjerin Ndreu, ka dhënë lajmin e mirë për dy nënkryetarët e tij, të cilët u infektuan me koronavirus pak javë më p

Ditën e sotme do të mbetemi nën ndikimin e motit të kthjellët në bregdet, por në zonat e ulëta dhe malore do të ketë kthjellime dhe vranë

Bashkia e Durrësit ka publikuar emrat e fituesve të konkurseve për plotësimin e vakancave në 10 vende të lira pune, kryesisht si speciali

Deri ne datën 26 nëntor 2019 kur gjatë tërmetit që u mori jetën 51 qytetarëve dhe u shpallën te pabanueshëm qindra objekte, kjo godinë is

Specialisti civil pranë Forcës Detare në Plepa, Shefqet Kërcelli, përmes një postimi në Facebook, ka hedhur dritë mbi historinë 40-vjeçar

Mejte Shera, nëna e dy vëllezërve që vranë Abdulla Budllën, ka treguar para policisë se si një lidhje intime që ajo kishte me 71-vjeçarin

Mjeku Pëllumb Pipero gjatë një interviste televizive në abc neës, bëri të ditur se shifrta e rasteve aktive në vend duhet të jenë 2 apo 3