Protesta e banorëve të një pallati në Durrës, reagon bashkia

14/01/2020 - 18:58

Pas protestës së 24 familjeve, banorë të një pallati në zonën e Shkozetit, i cili u shemb me eksploziv më 8 dhjetor 2019, pasi ishte dëmtuar rëndë nga tërmeti, ka reaguar bashkia e Durrësit. Reagimi i bashkisë është bërë mbrëmjen e sotme, disa orë pas protestës së banorëve të pallatit nr.458.

Përmes një njoftimi për shtyp, Bashkia e qytetit bregdetar “sqaron se të gjithë aplikantët për bonus qeraje, ish-banorë të pallatit nr.458 të ndodhur në Shkozet dhe që është është shembur, i janë dërguar për subvencionimin e qerasë Drejtorisë Ekonomike të kësaj Bashkie për zbatim.”

Sipas bashkisë, bëhej fjalë për një gabim gjatë hedhjes në kompjuter të të dhënave, pasi edhe pse pallati  tyre ishte shembur ai vazhdonte të rezultonte i banueshëm në të dhënat e institucionit të pushtetit vendor.

Bashkia konfirmon se banorët e këtij pallati do të përfitojnë edhe qiranë e muajit dhjetor, në momentin që do t’u akordohet subvencionimi i qirasë.

Gjatë protestës të bërë paraditen e sotme, banorët të revoltuar u shprehën se kjo është një vrasje e dytë për ta, pasi hera e parë ishte kur ju mbeti nën rrënoja djersa dhe puna e një jete të tërë, ndërsa tani kanë mbetur të pastrehë, apo në shtëpi me qira.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kjo është dhoma ku 30-vjeçarja Anisa Josifi ka qëndruar për 15 muaj e vdekur.

Shefja e Shërbimit Infektiv, Najada Çomo shprehet se koronavirusi është sëmundja më e tmerrshme që është përballur gjatë punës së saj.

Nuk kishte asnjë dyshim se materiali gjysëm historik dhe gjysëm gazetaresk i hulumtuesit Auron Tare, do të merrte formën e skandalit pors

Mjeku urolog, Artan Koni, ka reaguar ashpër për situatën e rënduar nga koronavirusi në vend, ku prej javësh kemi rritje të ndjeshme të nu

Ish-deputetja e Durrësit, Esmeralda Shkjau, i ka dedikuar një postim prekës në rrjete sociale mjekut Hysni Shkjau, i cili humbi sot betej

Kryetari i Bashkisë së Shijakut, Elton Arbana, ka zhvilluar sot një mbledhje me task-forcën antiCOVID dhe Shtabin e Emergjencave.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se janë dyfishuar grupet e inspektimit në zonat bregdeta

Pavarësisht muajve të vështirë të pandemisë, puna në spitalin e Durrësit nuk është ndalur për asnjë moment.

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, jep një tjetër mesazh të fortë për koronavirusin, teksa shkruan në Facebook se ky virus nuk ë

Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi dhe Qendrës për Bashkëpunim Ndërfetar ka reaguar lidhur me tragjedinë në Kombinat që çoi në ve