Protesta në Durrës për përmbytjet/ Prefekti takon banorët: Do t'i japim zgjidhje problemit! (VIDEO)

Postuar: 17/05/2018 - 16:28

Prefekti i qarkut të Durrësit, Roland Nasto, ka pritur një përfaqësi të banorëve të përmbytur në veri të qytetit, në tre njësi administrative.

Banorët të irrituar i kanë thënë prefektit se shteti me paramendim ka hapur një rezervuar që shkaktoi përmbytjen masive në të gjithë zonën veriore të Durrësit, por kjo nuk u pranua si mundësi nga prefektura.

Ata thanë se nga dje, uji nuk është tërhequr sepse sipas tyre nuk punon hidrovori, por prefekti Nasto bëri me dije për protestuesit se prurjet e Erzenit kanë qenë të mëdha dhe uji po tërhiqet me ngadalë për shkak të këtyre prurjeve.

Ndër të tjera prefekti tha se ka dërguar një eskavator për hapjen e kanaleve kulluese të cilat janë bllokuar prej vitesh e nuk bëjnë dot të mundur tërheqjen e ujit.

Nasto tha se, sëbashku me banorët do të jetë aty ku ka ankesa për t'i verifikuar të gjithë dëmet.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ishte sot i pranishëm në aktivitetin “Lufta kundër trafikimit dhe mbajtjes së armëve” ku prezantoi s

Kryeprokurorja e Përgjithshme, Arta Marku, ka prezantuar raportin e përgjithshëm të Prokurorisë për vitin 2017.

Drejtoritë dhe komisariatet në të gjithë vendin kanë marrë urdhër nga Tirana për organizimin e ri, “Zonat Policore”.

Me shterimin e listës së parë prioritare me 57 prokurorë dhe gjyqtarë të niveleve të larta, përkatësisht edhe kandidatë për dy organet kr

Shqipëria do të vijojë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash, më të theksuara në zonat qëendrore dhe jugore.

   I rrezikshmi i Vlorës, Taulant Manaj (Beqiri) i cili u la i lirë në muajin gusht me një vendim të gjyqtares Herila Çela, i shpëton sër

   Një grup i FNSH-së, të maskuar me një makinë civile kanë ndaluar në mënyrë të befasishme në disa rrugë kryesore në Durrës duke ushtrua

   Departamenti amerikan i Shtetit publikoi të mërkurën raportin vjetor për terrorizmin në botë për vitin 2017.

Qeveria ka vendosur sot miratimin e vendimit për krijimin e Shkollës së Drejtorëve të Institucioneve të Arsimit Parauniversitar”, institu

Sot është organizuar hedhja e një shorti për të zgjedhur prokurorin që do të paraqesë pretencën për Emiljano Shullazin.