Protestë e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit në Durrës, Budina: Duam të sensibilizojmë njerëzit të vrasin frikën (VIDEO)

22/05/2020 - 18:10

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit zhvilloi pasditen e sotme një protestë në sheshin kryesor të Durrësit. Peticioni që nisi të firmosej ditën e mërkurë gjatë protestës në Tiranë, u firmos sot nga qindra qytetarë durrsakë që ishin mbledhur në shesh në mbështetje të kauzës së artistëve. Bashkë me qytetarët ishin edhe shumë përfaqësues nga Partia Demokratike, dega Durrës, që e kanë mbështetur këtë protestë edhe në kryeqytet.

Aktori Edmond Budina, një nga qëndrestarët për 27 muaj me radhë për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar, deklaroi para gazetarëve se Aleanca, ashtu si­ç u ndal sot në Durrës do të vijojë me turin në të gjithë Shqipërinë për të denoncuar krimin që u krye me shembjen e teatrit dhe njëkohësisht për të vrarë frikën e qytetarëve për të dalë në shesh dhe për të protestuar.

“Ne duam të sensibilizojmë njerëzit të vrasin frikën. Frika në Shqipëri është shumë e madhe dhe dhuna e pushtetit është e jashtëzakonshme. Ne do të lëvizim për të treguar se kultura duhet të vihet në qendër të politikës. Prandaj jemi këtu në Durrës sot dhe do të jemi edhe në qytete të tjera”.

Ndërsa regjisori Robert Budina nënvizoi faktin se edhe pse kanë kaluar disa ditë nga shembja e teatrit dhimbja vazhdon të jetë e madhe. Për të është e rëndësishme që kauza e teatrit të vijojë për të bindur njerëzit se ky pushtet po instalon diktaturën në Shqipëri dhe për këtë arsye populli duhet të reagojë.

“Me rënien e teatrit të jeni të gjithë të bindur se do t’ju vijnë nëpër shtëpia. Ne tentuan të na vrasin. Demokracia ka marrë fund, prandaj njerëzit duhet të dalin në shesh, ta mbrojnë fizikisht të drejtën e tyre. Nuk ka asnjë mënyrë tjetër sesi t’i shpëtoni këtij regjimi. Është koha për veprim demokratik, për kërkim llogarie”,- tha regjisori Budina.

Më pas, në shesh morën fjalën përfaqësuesit e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit që i bënë thirrje popullit për të reaguar ndaj klasës politike që po qeveris vendin dhe që po shkatërron çdo ditë kujtesën historike dhe shpresat e shqiptarëve për demokraci dhe shtet të së drejtës.

Fjalimet e përfaqësuesve të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit shoqëroheshin gjatë të gjithë kohës me thirrjet “Rama ik” nga të pranishmit.

M.B.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shefja e Shërbimit Infektiv, Najada Çomo shprehet se koronavirusi është sëmundja më e tmerrshme që është përballur gjatë punës së saj.

Nuk kishte asnjë dyshim se materiali gjysëm historik dhe gjysëm gazetaresk i hulumtuesit Auron Tare, do të merrte formën e skandalit pors

Mjeku urolog, Artan Koni, ka reaguar ashpër për situatën e rënduar nga koronavirusi në vend, ku prej javësh kemi rritje të ndjeshme të nu

Ish-deputetja e Durrësit, Esmeralda Shkjau, i ka dedikuar një postim prekës në rrjete sociale mjekut Hysni Shkjau, i cili humbi sot betej

Kryetari i Bashkisë së Shijakut, Elton Arbana, ka zhvilluar sot një mbledhje me task-forcën antiCOVID dhe Shtabin e Emergjencave.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se janë dyfishuar grupet e inspektimit në zonat bregdeta

Pavarësisht muajve të vështirë të pandemisë, puna në spitalin e Durrësit nuk është ndalur për asnjë moment.

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, jep një tjetër mesazh të fortë për koronavirusin, teksa shkruan në Facebook se ky virus nuk ë

Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi dhe Qendrës për Bashkëpunim Ndërfetar ka reaguar lidhur me tragjedinë në Kombinat që çoi në ve

Eksperti i Shëndetit Pubik, Erion Dasho ka bërë një rekomandim urgjent me nisjen e transportit pubik dhe fotot që qarkullojnë në rrjet ku