Protestë para Bashkisë Shijak, prindërit: S'kemi mundësi të çojmë fëmijët në shkollë

19/09/2018 - 09:38

150 nxënës të shkollës 9-vjeçare "Adem Sabli" në Borakaj të Shijakut, nuk kanë nisur ende vitin e ri shkollor. Kjo për shkak se shkolla është jashtë çdo standardi dhe për pasojë nxënësit janë dërguar të ndjekin mësimin në shkollat e Maminasit.

Mirëpo, prindërit kanë vendosur të mos i dërgojnë në shkollë fëmijët duke bojkotuar procesin mësimor. "Është e patolerueshme. Klasat e para mësim në darkë, jashtë llogjike".

Në shkollën "Adem Sabli" bënin mësim katër fshatra dhe prej rreth një viti nxënësit janë zhvendosur në Maminas.

"Është larg, nuk kemi mundësi të çojmë në shkollë fëmijët. Kanë ndodhur dy-tre aksidente," shprehen prindërit të shqetësuar.

Nxënësit të shoqëruar nga prindërit po protestojnë para bashkisë së Shijakut për zgjidhje të problemit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ekipi drejtues i UK Durrës kryesuar nga administratori Spartak Kovaçi priti sot në një takim zyrtar ekipin drejtues të sektorit të ujit,

Ambasadori i BE në Shqipëri, Luigi Soreca, ka reaguar në lidhje me progres raportin e Këshillit të Evropës, që bëri me dije se Shqipëria

Për shkak të punimeve në rrjet, ditën e enjte disa zona në kryeqytet do të mbeten pa energji elektrike.

Në kuadër të sezonit turistik 2019, Prefekti i Qarkut Durrës Roland Nasto ka zhvilluar mëngjesin e sotëm takim me të gjithë përfaqësuesit

Prefekti i Qarkut Durrës, Roland Nasto, së bashku me kreun e Policisë Bashkiake Vasip Çopa kanë inspektuar në terren zbatimin e planit të

Lajme të këqija vijnë nga Luksemburgu për negociatat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Tre ditë para protestës së opozitës, ambasada amerikane në Tiranë i ka bërë thirrje të gjithë shtetasve të saj që ndodhen në Shqipëri të

Studimet sizmiologjike e mjedisore, të bëra nga firma ndërtuese për zbatimin e projektit të lejes ndërtimore të 4 objekteve 5-katëshe në

Ndërtimi i katër pallateve në zonën e Kodër Vilës në Durrës, ka sjellë edhe përplasjen e radhës midis specialistëve të fushës dhe bashkis

Valbona Sakollari, kandidatja e Bindjes Demokratike për bashkinë e Durrësit vjen me një program elektoral që synon të përmirësojë kushtet