PS e LSI bashkojnë votat pro Dakos, shtrenjtohet bileta e autobusit në Durrës

14/03/2019 - 12:22

Këshilli Bashkiak i Durrësit, miratoi propozimin e Bashkisë për rritjen e çmimit të transportit qytetas me autobusë nga 30 në 40 lekë për udhëtar.

Këshilltarët e majtë dhe ata të LSI-së, përfaqësues të qytetarëve durrsakë në këtë këshill, bashkuan votën për ta miratuar këtë rritje të çmimit, pa asnjë hezitim në lidhje me koston sociale të këtij vendimi, në mbledhjen e datës 11 mars.

Shumë prej qytetarëve që udhëtojnë rëndom në linjat urbane të Durrësit nuk janë ende në dijeni të këtij vendimi që hyn në fuqi 10 ditë pas shpalljes së tij.

Procesi për rishikimin e tarifës është kryer pa konsultime me grupet e interesit, duke marrë në konsideratë vetëm ankesën e dy operatorëve privatë për rritje të vazhdueshme të shpenzimeve.

Top Channel kontaktoi në linjë telefonike dhe me qendrën e Konsumatorit Shqiptar në Durrës, e cila ka monitoruar shërbimin e transportit publik në këtë bashki, por as kjo qendër nuk ishte në dijeni të këtij vendimi.

Ndërkohë sipas Bashkisë së Durrësit, rritja e çmimit të biletës, do të sjellë dhe rritje të cilësisë së shërbimit në 6 linjat aktuale të transportit urban në qytetin bregdetar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vetëm dy ditë na ndajnë nga protesta e radhës e opozitës kundër qeverisë “Rama”.

Kreu i Komisionit Qendror të zgjedhjeve, Klement Zguri ka zhvilluar ditën e sotme një  takim me delegacionin e Misionit të OSBE/ODIHR në

Pas plot 1200 kilometrash vrap, atleti bullgar Krasse Georgiev mbërriti rreth orës 16.00 në qytetin e Durrësit.

Të enjten, më 23 maj 2019, ora 13:13, në portin e Durrësit u bregëzua superjahti “Stella Maris”.

Në një deklaratë të përbashkët, dy deputetët, Johann David Wadephul, zëvendëskryetar i grupit parlamentar CDU/CSU në parlamentin gjerman

Kuvendi ka miratuar sot projektligjin për trajtimin financiar të naftëtarëve dhe minatorëve.

Tensione në procesin gjyqësor ndaj Emiljano Shullazit dhe grupit të tij.

Zbulohen mënyrat e nxjerrjes nga aeroporti të sendeve të vjedhura.

Nga konferenca kombëtare "Forcimi i Dialogut mbi Financat e Qeverisjes Vendore", kryebashkiaku i Tiranës, Erion veliaj tha se dita e zgje

Gjykata e Shkallës së parë Durrës ka vendosur që të ekstradojë Hajri Seferin që cilësohet si kreu i bandës së Shijakut.