Publikohet lista/ Ja 12 shkollat e dëmtuara në Durrës dhe ato pritëse

09/12/2019 - 13:57

Pasi ka përfunduar dita e parë e shkollës pas dy javësh ndërprerjeje, bëhen të ditura emrat e shkollave që janë dëmtuar dhe si rrjedhojë procesi mësimor në këto godina nuk po zhvillohet, por në shkolla të tjera pritëse.

Zv.ministrja e Brendshme Rovena Voda, gjatë konferencës së radhës për të bërë përditësimin e të dhënave dhe bilancin paraprak të punës në qarqet e prekura nga tërmeti ka publikuar listën e shkollave në fjalë.

Në Bashkinë Durrës, janë dëmtuar 12 institucione arsimore,  dhe 7071 nxënës të këtyre shkollave janë transferuar në 15 shkolla të tjera pritëse për zhvillimin e procesit mësimor.

Vihet re që dy shkolla i kanë shpërndarë nxënësit në 2 apo 3 shkolla të tjera pritëse, konkretisht 704 nxënës të “Shaqe Mazreku”-t i kanë dërguar në: “Jan Kukuzeli”, “Kushtrimi i Lirisë” dhe “Nënë Tereza”.

Ndërsa 805 nxënësit e “Njazi Mastori”-t në Sukth kanë shkuar në dy shkolla pritëse: “Dhosi Liperi” dhe “Sukth Katund”.

Lista në vijim:

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën mërkurë, më 29 janar 2020 pritet të mblidhet Këshilli Bashkiak Durrës.

Në mbledhjen e fundit të Shtabit të Emergjencave në Durrës është bërë një përmbledhje e situatës së deritanishme në terren përsa i përket

Ambasadori i Shqipërisë në Republikën Popullore të Kinës, Selim Belortaja ka këshilluar shqiptarët të shtyjnë udhëtimet dhe kontaktet fiz

Paraditen e kësaj të shtune, banorët e Xhafzotaj janë ngritur në protestë për shkak të mungesës së infrastrukturës.

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me Noel Dishin, vrasësin e Vilson Tafçiut. Ky i fundit u vra në Astir më 20 janar.

MeteoAlb parashikon se pjesa e parë e ditës së sotme do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare, të cilat shtohen gjatë orëve të pa

Pas takimeve këshilluese me prokurorë dhe inxhinierë italianë, ekspertë në analizimin e cilësisë së godinave pas tërmeteve, Prokuroria e

Nëse keni bërë plane për fundjavën, kini parasysh se nuk do te jeni në shoqërinë e motit me diell.

Nuk ka optimizmin e Komisionerit për Zgjerim Varhei, por dhe Presidenti i Këshillit Europian, duke folur në Tiranë në krah të kryeministr

Fatura 1 miliardë euro që kryeministri Edi Rama deklaroi si dëm të tërmetit në takimin me homologun italian Conte është rezultat i një ra