Punësimi sezonal, si mund të aplikoni për të punuar në SHBA

Postuar: 21/04/2017 - 09:26

Ambasada Amerikane në Tiranë shpall kriteret për Programin Veror të Punësimit, ku aplikimi për këtë program për 2017-ën ka nisur që prej datës 1 Mars.

Sipas Ambasadës “në vitet e mëparshme, nxënësit shqiptarë kanë udhëtuar në qytete të ndryshme në të gjithë Shtetet e Bashkuara, ku ata përjetuan kulturën amerikane me anë të Programit Veror të Punësimit. Ata nga ana tjetër ndanë kulturën dhe gjuhën e tyre me komunitetet pritëse dhe dhanë një përvojë reciprokisht të dobishme ndërkulturore në këmbim”, thuhet në njoftim.

Kriteret

Për të marrë pjesë në Programin Veror të vitit 2017 të Punësimit, aplikantët duhet të përmbushin kriteret e mëposhtme:

-Ata duhet të jenë studentë me kohë të plotë në një universitet të akredituar së fundmi, të cilët kanë përfunduar të paktën një semestër të vitit të parë të universitetit.

-Duhet të zotërojnë mirë gjuhën angleze dhe të kenë rezultate të mira shkollore.

-Çdo student duhet të jetë i aftë të demonstrojë se ai/ajo do të kthehet në Shqipëri në përfundim të programit. Studentët e vitit të fundit, mund të aplikojnë, por ata mund të kenë më shumë vështirësi për të dhënë prova të lidhjeve të mjaftueshme me Shqipërinë. Për ata që kanë ndjekur më pak se një vit universitet, koha e studimeve, mund të mos konsiderohet një investim i konsiderueshëm në shkollim aq sa të krijojë lidhje me Shqipërinë.

-Ata duhet të kenë një vend pune të konfirmuar në Shtetet e Bashkuara, në kohën e intervistës.

-Studentët me kohë të pjesshme, me korrespondencë, ashtu si edhe ata që ndjekin shkolla profesionale, ata që mësojnë në distancë, dhe shkolla të mesme për të rritur, nuk kualifikohen për Programin Veror të Punësimit.

-Ne nuk mund të miratojmë vizat e Programin Veror të Punësimit për studentët që nuk marrin pjesë në një institucion plotësisht i akredituar. Studentët që ndjekin programet e akredituara brenda institucioneve të pa akredituar nuk do të pranohen. Ambasada nuk mund të miratojë çdo aplikim që nuk i plotësojnë kriteret e mësipërme.

Që nga 24 dhjetori i 2015, vetëm studentë nga disa Institucione të Arsimit të Lartë mund të marrin pjesë në këtë program. Për më shumë informacion mund të merrni në https://al.usembassy.gov/sq/visas-sq/nonimmigrant-visas-sq/programi-vero...

Në përfundim thuhet se Ambasada do të vazhdojë të monitorojë zhvillimet në sistemin arsimor dhe të rishikojë këtë udhëzim si të nevojshëm.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Temperaturave të larta po iu vjen fundi pak nga pak dhe për ata që kanë marrë pushimet në 15 ditëshin e dytë të gushtit nuk do të kenë dh

Një tender prej 2 miliardë lekësh në spitalin rajonal të Durrësit i është dhënë në mënyrë abuzive, një shoqërie (bashkim operatorësh) duk

Policia e Durësit ka vënë në pranga një shtetas, i cili vidhte sende me vlerë dhe vlera monetare duke thyer xhamat e automjeteve.

Të tjera detaje jan bërë me dije për ngjarjen e mbrëmshme kur dy të rinj u transportuan me urgjencë në spital me plagë të rënda në trup.

Gjykata e Apelit cakton masën e sigurisë “arrest me burg” për Lefter Sulkajn, pronarin e vetëm të një kompanie farmaceutike, njëherazi ad

Një vajzë vetëm 10 vjeçe është mbytur në plazhin e Portonovës në zonën e Zvërnecit në Vlorë.

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në Durrës, ku një makinë është përplasur me trenin e linjës Tiranë-Durrës.

Media kombëtare italiane, “RAI Radio3” i ka bërë jehonë sot potencialit turistik që ofron Shqipëria dhe në mënyrë të veçantë ndryshimit r

Avokati i Ismail “Ballist” Morinës, personi që ngriti dronin në Beograd gjatë ndeshjes së futbollit Serbi-Shqipëri, thotë në një intervis

Megjithëse Gjykata e Tiranës kishte dhënë për të masën e sigurisë “Arrest shtëpie”, 25-vjeçari nga Durrësi F.K.