Punë jashtë orarit, por policët nuk do të paguhen. Ardi Veliu: S’ka fonde, por ditë pushimi

12/02/2019 - 16:03

Kryepolici Ardi Veliu i kërkon vartësve të tij të shmangin orët shtesë të punës në radhët e efektivëve të Policisë së Shtetit, kjo për faktin se fatura financiare për mbikohën e punës është e papërballueshme. Madje, në shkresën drejtuar vartësve me firmë të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit e cila mban datën 1 shkurt, thuhet se në buxhetin e Shtetit për vitin 2019, nuk përcaktohet në asnjë njësi fatura për orët shtesë.

Në këto kushte, kryepolici Veliu kërkon të mundohet të shmanget puna e punonjësve të policisë jashtë orarit. Po ashtu, ai kërkon që asnjë efektiv i policisë të mos kryejë punë shtesë nëse kjo detyrë jashtë orarit nuk shpërblehet me ditë pushimi. Vetëm në kushte të veçanta dhe specifike ku është i pamundur dhënia e ditëve të pushimit, atëherë të bëhet kompensim financiar.

Sipas shkresës së drejtorit të Policisë së Shtetit, dërguar drejtorive vendore, për të gjitha rastet e orëve shtesë, grupet e veçanta të punës, duhet që brenda datës 20 të çdo muaji të shpallin listat për llogari të orëve shtesë në dy muajt paraardhës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur na ndajnë vetëm pak javë nga zgjedhjet vendore të 30 qershorit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka pezulluar procedurën e tenderit për

Në prag të nisjes së sezonit turistik, Autoriteti Shtetëror i Sigurisë Portuale në Drejtorinë e Përgjithshme Detare, për të garantuar mba

Parlamenti i Hollandës ditë më parë votoi pro kthimit të regjimit të vizave për shqiptarët dhe këtë kërkesë ia përcolli qeverisë së saj,

Deti Adriatik nxjerr në breg, në Durrës, breshkën gjigande shumëvjeçare.

Ish-zëvendëskryeministrja teknike e PD-së, ardhur në detyrë pas marrëveshjes së bërë Rama-Basha, para zgjedhjeve të shkuara, ka paditur n

Mesazhi i Pashkëve Katolike këtë vit ka shkuar për politikën shqiptare dhe të gjitha palët që e përfaqësojnë.

10 ditë pas ngjarjes zbardhen të tjera detaje nga grabitja spektakolare në Rinas.

Pas ndryshimit të kreut të Doganave, sot ka ardhur radha e shkarkimit të drejtorëve rajonalë të doganave në vend.

Forca Ajrore shqiptare do te pajiset edhe me helikopterë “Black Hawk”, falë mbështetjes së Departamentit Amerikan të Mbrojtjes. 

Drejtuesja e prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj tha sot se reforma në sistemin e drejtësisë dhe ngritja e strukturave të posaçme ant