Punëtorët shqiptarë të dytët në Itali që kontribuojnë në sigurimet shoqërore

28/11/2020 - 20:34

Shqiptarët renditen të dytët në Itali sa i përket numrit të punëtorëve të rregullt e që kontribuojnë në sigurimet shoqërore.

Ku numër ka ardhur në rritje vit pas viti, dhe sipas Institutit Kombëtar të Sigurimeve Shoqërore, në Itali janë aktualisht 343 mijë e 923 punëtorë të deklaruar. Kjo statistikë i rendit shqiptarët pas emigrantëve rumunë të cilët kryesojnë listën.

Po sipas këtij Instituti, rezulton se janë rreth 17 mijë e 300 shqiptarë të cilët përfitojnë ndihmë ekonomike nga shteti për shkak të papunësisë, shkruan "Ora News".

Të shumtë në numër janë edhe të moshuarit që përfitojnë pension. Të dhënat tregojnë për rreth 28 mijë emigrantë pensionistë, numri më i lartë ky ndër komunitetet e huaja në Itali.

Prej shumë vitesh shqiptarët kërkojnë t’u njihen vitet e punës së kryer në Shqipëri, për të mundësuar marrjen e një pensioni të plotë.

Por mes qeverive të dy vendeve ende nuk ka një marrëveshje për njohjen e së drejtës së pensioneve duke penalizuar kështu me mijëra persona.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Finalizohet operacioni policor antidrogë në Durrës i koduar "Tranzit", sekuestrohen rreth 8 kg cannabis sativa, arrestohen në flagrancë 2

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë një mot me diell në të gjithë territorin.

Viti 2020 solli një tablo të zymtë përsa i takon korrupsionit në botë, ku shumica e vendeve ka bërë pak ose aspak përparim në drejtim të

Drejtuesi i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, ka folur në emisionin “Opinion” në lidhje me efektet e vaksinës anti-COVID në vendin tonë

Kryebashkiakja në detyrë e Durrësit, Emiriana Sako, ka njoftuar me anë të një postimi në rrjete sociale se ka nisur vlerësimi i dëmeve që

Ditën e sotme në mbledhjen e qeverisë janë miratuar disa vendime, mes të cilëve edhe për rekrutimet në administratë.

Dekani i Fakultetit të Biznesit në UAMD, Shkëlqim Fortuzi, ka denoncuar në rrjete sociale atë që ai i konsideron gjoba për biznesin e vog

Një pjesë të konsiderueshme të buxhetit të këtij viti, bashkia e Durrësit e ka planifikuar për ta përdorur për rikonstruksionin e akseve