Punonjësit e hekurudhës në protestë nga Durrësi drejt Tiranës (VIDEO)

19/04/2017 - 13:48

Sindikata e punonjësve të transportit hekurudhor ka nisur protestën para Ministrisë së Transporteve dhe Kryeministrisë. Osman Meta, kreu i Sindikatës së Hekurudhës, deklaroi se durimi u sos duke pritur që të ndryshojë gjendja në hekurudhë. E për këtë qëllim u janë drejtuar protestave në shesh.

Një peticion ku bëhet me dije situata e rëndë i është dërguar Ministrisë së linjës dhe Kryeministrisë. Sindikalistët durrsakë  janë bashkuar në hyrje të Tiranës te rrethrrotullimi “Shqiponja” dhe nga aty kanë ecur në këmbë drejt Ministrisë së Transporteve dhe më pas janë drejtuar para Kryeministrisë.

Ata në këtë protestë kërkojnë rritjen e pagës minimale dhe përmirësimin e pagave të tyre sipas kategorive si dhe hapjen e fronteve të punës për punonjësit, krahas rritjes së subvencioneve nga shteti për hekurudhën. Për këtë protestë kanë firmosur paraprakisht sindikalistët e të gjitha rajoneve hekurudhore të vendit.

Ndjekim videon.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shqipëria renditet e treta në botë për përdorim e lartë të kokainës, ku sipas Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin, 2.5% e

Sot vendi ynë do të mbizotërohet nga alternime vranësirash dhe kthjellimesh por që mundësitë për reshje janë të pakta.

Është shtyrë për në muajin shkurt publikimi i një metodologjie të re të Komisionit Evropian, e cila ka për qëllim të ndryshojë mënyrën e

Automjetet e policisë pritet që ti nënshtrohen një ndryshimi për sa i përket pamjes së jashtme.

Ambasadorja e re e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar për herë të parë si kryediplomate në vendin tonë.

OSBE-ja ka reaguar pas raportit të fundit të Transparency International për vitin 2019, i cili tregonte se vendi ynë ka humbur 7 pozicion

Gazetari Artan Hoxha dhe kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, pasditen e sotme kanë shkuar në SPAK për të dhënë shpjegime në lidhje me

Gazetari Artan Hoxha, i cili bëri publike videon ku kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla duket duke pirë kokainë, ka dalë nga prokuroria

Të tjera lëkundje tërmeti janë ndjerë pasditen e sotme, në orën 17.57. Epiqendra ka qenë në rrethin e Korçës.

Ditën e sotme, mediat raportuan se Ministria e Arsimit ka mbyllur shkollën “Saadi” që ushtronte aktivitet prej disa vitesh në Tiranë.