Pushues, argëtim dhe ndotje akustike në Durrës (VIDEO)

13/08/2019 - 14:00

Zona turistike e vollgës, gjatë stinës së verës është tejet  e frekuentuar nga pushuesit edhe qytetarët e Durrësit.

Mbrëmjet në shëtitoren “Taulantia” gumëzhijnë nga njerëzit dhe muzika e lartë nga lokalet dhe  subjektet e vendosura me qëllim argëtimin e të rriturve dhe të vegjëlve.

Mirëpo kaq shumë gjallëri nga ana tjetër shkakton edhe ndotje akustike, e cila shqetëson ata që banojnë pikërisht në këtë zonë.

Pak ditë më parë, edhe vetë ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi ngriti problematikën e ndotjes akustike në zonat turistike.

Gjatë një takimi me Task Forcën në Himarë për mbarëvajtjen e sezonit turistik, ministri Çuçi tha se një tjetër çështje që shqetëson pushuesit është niveli i lartë i zhurmës, jo vetëm në Himarë ku ai ishte i pranishëm, por dhe në të gjitha zonat e tjera bregdetare.

“Edhe gjatë ditës duhet bërë një lloj disiplinimi se është ndotje e tmerrshme akustike. Ka norma edhe gjatë ditës se sa duhet të jetë zhurma. Reagimi ndaj telefonatave të qytetarëve duhet të jetë i padiskutueshëm”, u shpreh ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural. 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas pushimeve në Shqipëri, emigrantët kanë nisur të rikthehen në shtetet ku jetojnë dhe punojnë.

Drejtoria e Përgjithshme Detare Durrës njofton se ka riformatuar grupin e punës së Task-Forcë, me qëllim kontrollin e kapaciteteve të ani

Aksidenti i së premtes me punëtorët e ndërtimit është një rast i përsëritur nga mungesa e sigurisë në punë.

"Akullore si dikur" është titulluar festa, që synon të kthehet në traditë për qytetin e Durrësit.  Në sheshin “Liria”, mbrëmjen e djeshme

Disa adoleshentë janë konfliktuar mes tyre duke sjellë panik në zonën e Shijakut. Ngjarja ka ndodhur para disa ditësh në fshatin Pjezë, S

Policia e Durrësit ka dhënë detaje të mëtejshme për sasinë e lëndës narkotike të kapur mbrëmjen e së shtunës në një kamion në portin më t

Gjashtë muaj pasi la qelinë në burgun e Drenovës në Korçë, Gert Gjinarari, miku i Arben Grorit, është shpallur sërisht në kërkim kombëtar

Kandidimi i Valdrin Pjetrit për kryetar të bashkisë së Shkodrës e vuri edhe njëherë Kryeministrin dhe Partinë Socialiste në shënjestër të