Pushues, argëtim dhe ndotje akustike në Durrës (VIDEO)

13/08/2019 - 14:00

Zona turistike e vollgës, gjatë stinës së verës është tejet  e frekuentuar nga pushuesit edhe qytetarët e Durrësit.

Mbrëmjet në shëtitoren “Taulantia” gumëzhijnë nga njerëzit dhe muzika e lartë nga lokalet dhe  subjektet e vendosura me qëllim argëtimin e të rriturve dhe të vegjëlve.

Mirëpo kaq shumë gjallëri nga ana tjetër shkakton edhe ndotje akustike, e cila shqetëson ata që banojnë pikërisht në këtë zonë.

Pak ditë më parë, edhe vetë ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi ngriti problematikën e ndotjes akustike në zonat turistike.

Gjatë një takimi me Task Forcën në Himarë për mbarëvajtjen e sezonit turistik, ministri Çuçi tha se një tjetër çështje që shqetëson pushuesit është niveli i lartë i zhurmës, jo vetëm në Himarë ku ai ishte i pranishëm, por dhe në të gjitha zonat e tjera bregdetare.

“Edhe gjatë ditës duhet bërë një lloj disiplinimi se është ndotje e tmerrshme akustike. Ka norma edhe gjatë ditës se sa duhet të jetë zhurma. Reagimi ndaj telefonatave të qytetarëve duhet të jetë i padiskutueshëm”, u shpreh ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural. 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Liderët e vendeve anëtare të BE janë mbledhur në Bruksel në samitin që pritet të marrë edhe vendimin final sa i përket çeljes së negociat

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka folur në lidhje me negociatat me Tiranën e Shkupin, duke u shprehur se sinjale

Në zbatim të Strategjisë Kombëtare të Luftës Kundër Trafikimit të Personave, sot u organizua një takim me Tryezën Teknike nën drejtimin e

Goditet një tjetër grup që ushtronte veprimtari kriminale në fushën e vjedhjes së pronës në Durrës.

Aplei i Krimeve të Rënda ka hedhur poshtë kërkesën e Klement Balilit për të fituar pafajësinë, duke lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së S

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka ndryshuar thuajse të gjithë drejtorët e burgjeve në mbarë vendin.

Ka pasur informacione se Marsida Qatja do të udhëtonte jashtë vendit, e për këtë arsye, Prokuroria e cila e ka marrë në hetim, i ka hequr

Kuvendi i Shqipërisë po miraton një projektligj, i cili rrit kontrollin mbi prodhimin dhe tregtimin e kripës së jodizuar.

Ministria e Drejtësisë ka kthyer përgjigje në lidhje me kërkesën për informacion për Albert Veliun dhe ekstradimin e tij nga Belgjika.