Qeveria: Ekspertizë e thelluar për godinat e dëmtuara rëndë nga tërmeti

26/01/2020 - 14:03

Banesat e dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit, që nga akt-eskpertimi i kryer nga Instituti i Ndërtimit rezultojnë me gradën më të lartë të dëmtimit, do të riinspektohen.

Një vendim i qeverisë, i marrë në 15 Janar dhe i publikuar një ditë më parë në fletoren zyrtare, bën të ditur se për këto banesa të dëmtuara do të kryhet një akt-ekspertizë e thelluar.

Vendimi përcakton se kryerja e akt-ekspertizës së thelluar do të bëhet për ato ndërtesa që janë klasifikuar me shkallë dëmtueshmërie në DS4 dhe DS5, pra thënë ndryshe me dëmtime shumë të rënda. Kryerja e akt-ekspertizës për këto objekte do të bëhet në bazë të tarifave të publikuara në vendim.

I gjithë ky proces do të realizohet nga njësitë e qeverisjes vendore të mbështetur nga akt-konstatimet paraprake të Institutit të Ndërtimit. Në vendim nuk përcaktohet nëse akt-ekspertiza e thelluar do të kryhet nga studio private të kontraktuara nga njësitë vendore, por raporti i tyre do t’i vihet në dispozicion Institutit të Ndërtimit për kryerjen e oponencës.

Analiza e thelluar përfshin disa studime, si studimi i materialit gjeometrik, studimin e dokumentacionit, qëndrueshmërinë sizmike dhe gjeometrike. Gjatë takimeve me ministrin e Jashtëm italian, kryeministrit Edi Rama tha se fatura e dëmeve nga tërmeti llogaritet në 1 miliard euro, por raporti përfundimtarë është ende në fazë hartimi nga Organizata e Kombeve të Bashkuara , Banka botërore dhe Komisioni Europian.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama po mbante një fjalim në Pallatin e Kongreseve ku po zhvillohej ceremonia e diplomimit në studentëve të Mjekësisë, k

Në një takim me operatorët turistikë që operojnë përgjatë vijës bregdetare të Kavajës dhe Rrogozhinës, ku të pranishëm ishin edhe drejtue

Është mbyllur afati i tenderimit për ndërtimin e Hekurudhës Tiranë – Durrës dhe një zgjatimi të ri Kashar-Rinas.

Gjykata e Durrësit ka caktuar në mungesë masën "arrest me burg" për disa persona të shpallur në kërkim në sajë të mega-operacionit të ndë

Motra e moderatores së njohur shqiptare, Sonila Meço, Rezarta Reimann po rikandidon për t’u bërë anëtare e Këshillit Bashkiak në Nurenber

SPAK kërkon sekuestrimin e 8 pronave në Shqipëri në kuadër të Operacionit Forca e Ligjit. Nga data 7 shkurt deri më tani, OFL ka dërguar

Protokolli i Sesionit të 6-të të grupit të përbashkët të punës për bashkëpunim ekonomik mes Shqipërisë dhe Çekisë është nënshkruar në Pra

Bota i dha 1.15 miliardë euro donacione dhe kredi qeverisë Rama për rindërtimin e vendit pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit të 2019-

Policia e Shtetit ka reaguar për sasinë e madhe të kokainës që u kap në Maqedoninë e Veriut, e cila kaloi përmes Shqipërisë.

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit, IKMT, do të zgjerojë fushën e veprimtarisë dhe funksioneve të tij, duke u kujdesur jo ve