Qeveria miraton 7 zona të reja për rindërtimin e banesave, 2 në Durrës

14/02/2020 - 21:10

Këshilli i Ministrave ka miratuar në mbledhjen e djeshme shtatë zona të reja për zhvillim, rindërtimin e banesave pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit. Zonat e reja për zhvillim janë miratuar; 2 në Durrës, një në Kavajë, një në Krujë, 2 në Lezhë dhe një në Vorë

Zonat e reja të shpallura për zhvillim për rindërtimin pas tërmetit:

Durrës-zona 2

Durrës-zona 3

Kavajë-Golem

Krujë-zona 1

Lezhë-zona 1

Lezhë-zona 2

Vorë-Marikaj

Qeveria ka ngarkuar Fondin Shqiptar të Zhvillimit për këto zona, si njësi zbatuese për ndërtimin e banesave të reja ose të ndërtesave publike të dëmtuara, ndërtimin e rikonstruksionin e infrastrukturës publike dhe realizimin e ndërtimeve në këtë zonë dhe çdo ndërhyrje tjetër në funksion të rindërtimit.

Këshilli i Ministrave ka ngarkuar ministrin e Shtetit për Rindërtimin, Fondin Shqiptar të Zhvillimit dhe Agjencinë Kombëtare të Planifikimit të Territorit për zbatimin e vendimeve. Në 31 janar ministri për Rindërtimin Arben Ahemtaj deklaroi se janë 18 zona ku do të ndërtohet pas tërmetit tragjik. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për të dytën ditë radhazi, tregu agro-ushqimor i qytetit të Durrësit iu nënshtrua dezinfektimit të plotë.

Ministri Arben Ahmetaj është shprehur se nesër fillojnë aplikimet për të përfituar nga paketa e ndihmës ekonomike e miratuar për të përba

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka dhënë lajmin e mirë se 5 pacientë të tjerë, nga Tirana, Fieri dhe Kavaja janë shëruar nga

Kishte 16 ditë në terapi intensive në infektivin e Tiranës, por nuk mundi të mbijetojë.

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka njoftuar se gjatë gjithë periudhës së COVID-19 në Shqipëri, do të ketë një lexim të ri

Në kohën e koronavirusit, të bësh biznes është një sipërmarrje e vështirë, pasi problematikat janë të shumta.

Një tjetër lajm i hidhur vjen këtë pasdite nga Spitali Infektiv.

Zv.ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Vasilika Vjero ka shpjeguar se cilët do të përfitojnë nga paketa e qeverisë në lidhje me situatën

Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, është futur në vetëkarantinim pas kthimit nga Italia.

Nga Gëzim Kabashi

Durrësi ka humbur sot një nga figurat e shquara të qytetit.