Qytetarët e Durrësit nuk respektojnë distancat, Dyrmishi dhe Çopa zbresin vetë në terren (FOTO & VIDEO)

28/03/2020 - 12:56

Kreu i Këshillit Bashkiak Durrës, Ani Dyrmishi dhe kreu i Policisë Bashkiake Vasip Çopa kanë qenë sot në tregun agro-ushqimor për t’i kërkuar qytetarëve të respektojnë distancat dhe të tregojnë kujdes.

Siç duket nga fotot dhe pamjet filmike që po publikon DurrësLajm, Dyrmishi dhe Çopa u janë drejtuar qytetarëve dhe shitësve që për asnjë moment të mos harrojnë apelin e bërë nga autoritetet shëndetësore, sepse vetëm kështu mund të parandalojnë prekjen nga koronavirusi.

Më herët gjatë ditës, DurrësLajm publikoi foto nga zona të ndryshme të qytetit bregdetar, ku vihej re prani e shtuar e qytetarëve, që nxitonin të bënin blerjet e nevojshme para hyrjes në fuqi të shtetrrethimit, në orën 13.00. Në shumicën e rasteve, qytetarët qëndronin pranë njeri-tjetrit, megjithëse rekomandohet qëndrimi 1.5 metra larg.

I gjithë vendi do të jetë i mbyllur për 40 orë, ndërkohë që në vend janë regjistruar deri tani 197 të prekur nga koronavirusi, ndërsa 10 persona kanë humbur jetën.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komisioni i Venecias shprehu kritika të forta ndaj shumicës për mënyrën se si u veprua me ndryshimet kushtetuese që prekin zgjedhjet, të

Greqia shtyn hapjen e pikës kufitare të Kapshticës dhe 10 ditë të tjera.

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga vranësira të cilat do të sjellin reshje në pjesën më të madhe të territorit.

Diplomatja gjermane Helga Schmid ka marrë konsensusin për t’u emëruar sekretare e re e përgjithshme e Organizatës për Sigurinë dhe Bashkë

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme, Maria Adebahr, tha të mërkurën (02.12) në konferencën e rregullt në Berlin se po punojmë me

Nga janari kontrolli teknik i makinave do të bëhet nga Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor,  pas përfundimit të kontratës me ko

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizj

Shqipërisë i është rekomanduar së fundmi që të zgjerojë vëmendjen e saj drejt ekonomisë blu duke e cilësuar këtë pjesë si një shtyllë të

Strukturat e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijua

Gjatë konferencës së Komitetit Teknik të Ekspertëve këtë të mërkurë, zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka folur edhe për kufizi