Qytetarët e Durrësit: “Veliera”, shkatërrim i historisë dhe arkeologjisë (VIDEO)

15/03/2019 - 14:52

Demokratët e jo vetëm, ndërtimin e “Velierës” në zemër të qytetit bregdetar e shikojnë si shkatërrim të historisë dhe arkeologjisë.

Por tani që gjykatat kanë folur me vendim të formës së prerë, punimet janë duke ecur, ndërsa fati i këtij projekti nuk dihet si do të shkojë, për aq kohë sa ka grupe interesi të shumta kundër tij.

Nuk ka një tjetër projekt publik që t’i ketë lodhur më shumë qytetarët e Durrësit sesa “Veliera”. Projekti i cili gjendet në zemër të qytetit të Durrësit, jo vetëm që është kthyer në debat poltik, në përplasje gjyqësore, por më së shumti gjendja në të cilën ka mbetur, u kthye në shëmti për sytë e të gjithë neve, që jetojmë çdo ditë të jetës në qytetin e Durrësit, e për çdo ditë duhet të përballemi me pamjen që ka mbetur.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka kërkuar burgim të përjetshëm për Namik Velajn, i cili mbyti bashkëshorten e tij dy vite më parë.

Dervis Arapi, 33-vjeçari të cilit iu vra i ati nga vëllezërit Ekonomi në Durrës dy vjet më parë, ngjarje në të cilën u akuzua edhe Jurgen

Pas shpalljes në kërkim nga policia të Dervis Arapi, i cili dyshohet se është hakmarrë ndaj Jurgen Kurtit për vrasjen e të atit ndodhur n

Grupimi "Bicycle Durrës" ka paralajmëruar një protestë përpara Bashkisë Durrës mw 24 mars (të dielën), ku do të paraqiten publikisht kërk

11 nxënës janë helmuar pas një eksperimenti të bërë në shkollë. Ngjarja ka ndodhur në një shkollë në Bulqizë.

Këtë vit, vendi ynë shënon 10 vjet anëtarësim në Aleancën Euroatlantike.

Shkarkohet nga detyra ambasadorja shqiptare në Athinë, Ardiana Hobdari.

Alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare dominojnë në ultësirën perëndimore.

Për dy ditë ( sot dhe nesër, e mërkurë dhe e enjte) në disa zona në Durrës dhe Shijak do të stakohet energjia elektrike.