Qytetarja durrsake nxjerr "zbuluar" Vangjush Dakon (VIDEO)

14/02/2017 - 20:23

Ditën e djeshme, kryebashkiaku Vangjush Dako dhe Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, në komisionin parlamentar deklaruan që projekti "Veleira" është në përputhje të plotë me çdo standard që parashikon mbrojtja legjislative e trashëgimisë kulturore.

Madje Dako tha: “Nëse specialistët do të vendosin që ato objekte historike të ruhen, ne do të devijojmë deri në pezullim të projektit”.

Por ditën e sotme, një qytetare ka filmuar një video ku duket qartë që punimet nuk janë pezulluar apo “ngrirë”, por po punohet me intensitet të lartë. Po punohet me eskavatorë dhe jo me mjete të specializuara arkeologësh, siç duhej të ishte.

"Ne Durres, askush nuk ka pezulluar punimet. Perkundrazi GERMOHET me histeri. Jo me pajisje Arkeologu, as me kazem.. me ESKAVATOR KRIMINAL. Live. Pikerisht tani. Festoni 14 Shkurtin Dele.. se per kaq kemi ardhur mbi kete toke te bekuar" shkruan qytetarja durrsake.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pak orë pasi Partia Demokratike publikoi dokumentet, të cilat pretendon se provojnë arrestimin e kryebashkiakut të Vaut të Dejës, Mark Ba

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e KPK për prokurorin Bujar Hoti.

Kryeministri Edi Rama ndodhet prej disa orësh në kalatën nr.4 të portit të Durrësit në një takim sekret me miliarderin britanik, Nathaine

Prefekti i Qarkut Durrës, Roland Nasto e nisi ditën sot me vizitat e urimit për një fillim të mbarë e sa më të frytshëm në rrugën e dijes

Në disa zona të Durrësit dhe Shijakut do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike të mërkurën më datë 18 shtator.

Zbardhen emrat e dy kandidatëve që do të zëvendësojnë vendin e lënë bosh nga Gentian Osmani në Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Sot ka nisur viti i ri shkollor për sezonin 2019-2020, ndërsa nxënësit e emocionuar, shoqëruar nga prindërit e tyre, i janë drejtuar inst

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të karakterizohet nga kthjellime, por herë pas herë do të ketë dhe kalime vranësirash kryesisht në zonat mal

Emigrimi i studentëve dhe punëtorëve të kualifikuar po shoqërohet me humbje të kapitalit njerëzor dhe kjo po ndikon negativisht te vendet

Është ndarë nga jeta në moshën 100 vjeçare ish-gjenerali Rrahman Parllaku. Ai është njohur ndryshe dhe si “Gjenerali i 3 epokave”.