Rakipi thumbon deputetet e PS-së: Ndoshta kenaqeni kur Rama vishet si profeti Muhabed

11/12/2019 - 11:34

Gazetarët janë kundër paketës antishpifje të propozuar nga qeveria për rregullimin e medias online.

Gazetari i njohur Ylli Rakipi e quajti paketën antishpifje, inisiativë personale e kryeministrit dhe nuk kurseu ironinë ndaj deputetëve të maxhorancës.

“Mos pëlqimi i kryeministrit është e njohur publikisht dhe e demostron nga mënyrat më të ndryshme. Ndoshta një pjesë nga ju jeni të kënaqur me daljet e tij e liderit tonë që përveç përmbajtjes demonstron edhe në formë,. Vishet si profeti Muhabed”.

Rakipi e quajti iniciativën fashiste dhe i bëri thirrje deputetëve të mos e votojnë pasi nëse do e bënin  turpi do binte mbi ta.

“Me një gjuhë denigruese, fyese, “qenef” “hale” pusho atë qenin, atë analist thotë nëpër rrugët e Kasharit. Projektligjet e medias online kanë frymë fashiste dhe e vendosin median onlinë nën kontrollin e dy institucioneve që i kontrollon qeveria. Ju është dërguar një pr/ligj që ta ktheni në ligj për të ligjëruar urdhrin administrativ të Enver Hoxhës. Do të ngrihet AKEP dhe AMA e do të marrin vendime për të goditur media sic kërkon lideri ynë suprem. Urdhri adminsitrativ të vihet mbi vendimin e gjykatës. Këtë po ju kërkohet zoti deputetë. Bëjeni por turpi do të jetë i juaji.

Edhe qeveritë e kaluara kanë bërë përpjekje, administrata e Sali Berishës por nuk e bëri dot. Turp do të mbetet po e bëtë ju. Këto pr.ligje nuk janë të ngjashme me asnjë inisiativë në vendet demokratike. Edhe sikur ta shartoni nuk e bëni dot se do ju dalë shëmtirë. Do ju vijë turp nesër nga vetja. Këshilli i ankesave brenda AMA do ketë mundësi të vërë gjoba për gazetarët që kanë rroga të turpshme minimale. Dhe nuk ke të drejtë të shkosh në gjykatë. Kjo është fashiste. Ju po bëni veting dhe nuk ke besim tek kjo drejtësi por do të vendosësh vetë drejtësi. Është mendësi totalitare, vec përpjekje për të denigruar median me agjitacion e propagandë”, tha Rakipi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Janë sekuestruar paraprakisht rreth 300 mijë metra katrorë tokë dhe hotele e makina me vlerë 5 milionë euro, nga pronat e grupit që u bë

Ndërsa ish-kryebashkiaku i Vorës Agim Kajmaku është në kërkim për tre akuza, gruaja e tij pronare e vetme e kompanisë “Kajmaku” shpk, Mer

Një grup ekspertësh italianë kanë mbërritur në Shqipëri për të ndihmuar për hetimet që po zhvillohen për dëmet e shkaktuara nga tërmeti i

Shqipëria dëboi në mesin e javës së kaluar (15.01.2020) dy diplomatë iranianë, të identifikuar nga autoritetet si Mohammad Ali Arz Peiman

Anëtari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Besnik Cani ditën e sotme do të dalë sot para Komisioni të Pavarur të Apelimit.

Dita e sotme do të nisë me kthjellime dhe vranësira të lehta.

Një mjegull e dendur ka pushtuar Tiranën mbrëmjen e sotme. Siç duket edhe nga fotot, mjegulla bën që shikueshmëria të jetë e ulët.

Një alpiniste ka rrëshkitur në Malin e Tomorrit mesditën e sotme. Ngjarja mësohet se ka ndodhur në afërsi tē Çesmës së Tarikos.