Rama: Pensionistët nuk do lejohen të dalin, ecja bashkë do të gjobitet

25/03/2020 - 18:02

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një video-konferencë me ministrat, me të cilët bisedoi për situatën e deritanishme nga koronavirusi.

Gjatë bashkëbisedimit me ministrin e Brendshëm Sandër Lleshaj, Kryeministri Rama tha se sot kur doli vetë në rrugë, vuri re dy probleme.

Shefi i qeverisë kërkoi që pensionistët nuk duhen lejuar që të dalin në rrugë, si dhe për këmbësorët që të mos ecin në grup. Në të kundërt, do të gjobiten.

“Pensionistët duhen kthyer në shtëpi. Patrullat e policisë që bëjnë mbiëqyrjen nuk duhet të vazhdojnë rrugën kur shikojnë një pensionist.

Problemi tjetër është ecja bashkë. Është e ndaluar, është e rrezikshme, duhet të ecin një nga një dhe tek.  Policia nuk do rrijë të identifikojë a je burri, a s’je burri. Këtu ka vetëm një gjë, ecën vetëm. Në qoftë se je i shoqëruar, gjobitesh. Atyre këmbësorëve që nuk respektojnë rregullin, jo vetëm u vihet gjobë, por u sekuestrohet dhe makina”, u shpreh ndër të tjera Kryeministri. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rreth 80 shtetas italianë, të cilët kishin mbetur në Shqipëri pas mbylljes së kufijve për shkak të situatës së krijuar prej pandemisë së

Akademia e Shkencave e Shqipërisë ka uruar sot akademiken dhe profesoreshën e njohur të Fakultetit Filologjik, Floresha Dado.

Dezinfektimi i tregut të fruta-perimeve në Durrës do të vazhdojë edhe ditën e nesërme, ndërkohë që vetëm nga data 1 prill ai do të rihape

Mëngjesi i ditës së hënë ka nxjerrë nga izolimi i fundjavës bizneset dhe teksa me shtrëngimin e masavekundër përhapjes së CoVid-19, për n

Në qytetin e Kukësit masat e marra nga qeveria duket se po gjejnë zbatim nga pjesa më e madhe e qytetarëve.

Në vijën e parë të luftës ndaj koronavirusit, jo vetëm në vendin tonë, por në mbarë botën, janë: mjekët, infermierët, zjarrfikësit, polic

Ministria e Shëndetësisë ka ndryshuar një pikë në urdhrin që kufizon lëvizjet në Shqipëri në kuadër të masave për të frenuar përhapjen e

Pas mbylljes me urdhër të bashkisë, është bërë pastrimi dhe dezinfektimi i tregut të fruta-perimeve në Durrës.

Delegacioni Europian në Shqipëri, me anë të një postimi në rrjetin social “Twitter” iu ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve, që në orën 2

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini ka publikuar së fundmi një udhëzues të përditësuar për mësimin në kushtet e shtëpis