Rama: Pensionistët nuk do lejohen të dalin, ecja bashkë do të gjobitet

25/03/2020 - 18:02

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një video-konferencë me ministrat, me të cilët bisedoi për situatën e deritanishme nga koronavirusi.

Gjatë bashkëbisedimit me ministrin e Brendshëm Sandër Lleshaj, Kryeministri Rama tha se sot kur doli vetë në rrugë, vuri re dy probleme.

Shefi i qeverisë kërkoi që pensionistët nuk duhen lejuar që të dalin në rrugë, si dhe për këmbësorët që të mos ecin në grup. Në të kundërt, do të gjobiten.

“Pensionistët duhen kthyer në shtëpi. Patrullat e policisë që bëjnë mbiëqyrjen nuk duhet të vazhdojnë rrugën kur shikojnë një pensionist.

Problemi tjetër është ecja bashkë. Është e ndaluar, është e rrezikshme, duhet të ecin një nga një dhe tek.  Policia nuk do rrijë të identifikojë a je burri, a s’je burri. Këtu ka vetëm një gjë, ecën vetëm. Në qoftë se je i shoqëruar, gjobitesh. Atyre këmbësorëve që nuk respektojnë rregullin, jo vetëm u vihet gjobë, por u sekuestrohet dhe makina”, u shpreh ndër të tjera Kryeministri. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aktori i njohur Naum Shundi i ftuar në emisionin “Kjo javë” në “News 24” nga gazetarja Nisida Tufa, deklaroi se është ndjerë shumë keq pë

Pas padive që ka depozituar Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit në lidhje me shembjen e godinës së vjetër, ka reaguar Prokuroria e Posaçme ku

Linja ajrore ekonomike Wizz Air deklaroi se do të operojë me një bazë të re në Tiranë.

Duke filluar nga dita e hënë, hotelet në të gjithë vendin do të kenë akses për të aplikuar për hapjen e plazheve private.

Një ditë më parë, në mbledhjen e Këshillit Bashkiak Durrës u miratua lista parapake me emrat e 8782 qytetarëve, që pritet të përfitojnë g

462 qytetarë të Durrësit janë refuzuar për të përfituar dëmshpërblimin e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti, megjithëse kanë aplikuar në pr

Kapet dhe arrestohet me qëllim ekstradimi drejt Italisë, 29-vjeçari i kërkuar për veprat penale “Pjesëmarrja në organizatë kriminale” dhe

Nuk dimë nëse ka qenë një moskoordinim mes institucioneve apo gabim i policisë në urdhrin e saj por brenda ditës së sotme Policia e Shtet

Jahti superluksoz Al Mirqab është ankoruar mëngjesin e sotëm në portin e Durrësit.

Ministria e Shëndetësisë raporton se situata te Spitali Infektiv, ku po trajtohen të infektuarit me koronavirus nuk është shumë pozitive.