Rendi i ditës/ Çfarë pritet të ndodhë sot në Kuvend

11/10/2018 - 09:54

Seanca e radhës e Kuvendit pritet të nisë gjatë ditës sotme në orën 10:00. Opozita sërish nuk do jetë e pranishme, pasi e ka bojkotuar që prej nisjes së sesionit të ri.

Në rendin e ditës është parashikuar ndër të tjera edhe një interpelancë mes kreut të Komisionit të Ekonomisë, Erjon Braçe me Ministrin e  Ekonomisë Arben Ahmetaj lidhur me ligjshmërinë dhe barazinë fiskale në FSHF.

Një tjetër çështje e rëndësishme që pritet të diskutohet është edhe Projektligj për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin “Për gjendjen civile”.

Rendi i ditës:

1. Miratimi i procesverbalit të seancës plenare të datës 4.10.2018 (neni 44, Rregullore)
2. Njoftimi i projektligjeve të depozituara në Kuvend (neni 44, pika 3 e Rregullores)
3. Interpelancë me ministrin e Financave dhe të Ekonomisë, kërkuar nga deputeti Erjon Braçe (neni 96, Rregullore).
4. Projektligj “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 10129, datë 11.5.2009 “Për gjendjen civile”, të ndryshuar – nismë e KM (nenet 28, 73-77, Rregullore, votim me shumicë të thjeshtë)
– Projektligj “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 10129, datë 11.5.2009 “Për gjendjen civile”, të ndryshuar –  nismë e një grupi deputetësh (nenet 73-77, Rregullore, votim me shumicë të thjeshtë)
Pyetje
Shprehet komisioni përgjegjës për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut
Diskutime
(Shprehen grupet parlamentare):
Koha e votimit (në parim/nen për nen/në tërësi)
SHËRBIMI I SEANCËS PLENARE 1
5. Njoftim/miratimi i programit të punës së Kuvendit për periudhën në vijim (neni 26, pikat 5, 6 të Rregullores, votim me shumicë të thjeshtë)
6. Njoftim/miratimi i kalendarit 3 javor të punimeve të Kuvendit për periudhën në vijim (neni 27, pikat 3, 4 të Rregullores, votim me shumicë të thjeshtë)

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Profesori dhe akademiku Artan Fuga, teksa shkruan për protestën e studentëve, nga Franca ai rendit disa pika të mençura, që sipas tij zgj

Në ditën e tretë të protestës para kryeministrisë dhjetëra studentët kanë vendosur ta kalojnë natën poshtë zyrës së Edi Ramës.

Të mbështetur edhe nga Partia Demokratike e Durrsësit, qytetarë të shumtë kanë protestuar pasditen e kësaj të enjteje te mbikalimii Shkoz

Policia e Durrësit ka nisur ndëshkimet masive me masa administrative për drejtuesit e mjeteve për shkelje të ndryshme të sinjalizimit rru

Banorët e Unazës së Re kanë protestuar edhe mbrëmjen e sotme kundër projektit të Unazës së Madhe.

Kolegji i Posacëm i Apelimit ka shtyrë shpalljen e vendimit për Bashkim Dedjan, kryetar i Gjykatës Kushtetuese.

Sot është dita e nëntë e protestës për banorët e Shkozës.

Pas takimit të kryeministrit Edi Rama me rektorë dhe dekanë të universiteteve publike, teksa u shpreh se duhet shkarkuar gjithë bordi i a

Partia Demokratike ka qenë edhe sot në mbështetje të banorëve të Bregut të Lumit që kanë protestuar për mungesën e dëmshpërblimeve nga nd