Rëndohet situata për Kokëdhimën, Bashkia: Biznesi nuk ka paguar taksat

19/08/2019 - 21:44

Dhuna ndaj turistëve spanjollë dhe video me pamje si në filmat aksion ku pronari i lokalit “Panorma” në Porto Palermo, Mihal Kokëdhima kapet pas kofanos së makinës nuk mund të mos ndikonin në biznesin e tij.

Aktiviteti i biznesit është ndërprerë ndërkohë burime nga Bashkia e Himarës bëjnë me dije të dhëna që e rëndojnë edhe më shumë situatën e tij. Sipas bashkisë, godina e restorantit dhe e hotelit janë pa leje ndërtimi, por në proces legalizimi. Gjithashtu rezulton se Kokëdhima nuk ka paguar asnjë taksë për biznesin e tij. Nëse ky biznes nuk do të legalizohet brenda pak ditëve atëherë sipas burimeve të pushtetit vendor godina mund të shembet.

Plazhi ngjitur me biznesin këtë të hënë është i liruar nga shezlongët dhe çadrat dhe mund të përdoret nga çdo pushues. Ndaj Mihal Kokëdhimës Gjykata e Vlorës dha masën “arrest me burg”  për 3  akuza, “Kanosje”, “Dëmtime të tjera me dashje” dhe “Shkatërrim te pronës”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

MeteoAlb parashikon se pjesa e parë e ditës së sotme do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare, të cilat shtohen gjatë orëve të pa

Pas takimeve këshilluese me prokurorë dhe inxhinierë italianë, ekspertë në analizimin e cilësisë së godinave pas tërmeteve, Prokuroria e

Nëse keni bërë plane për fundjavën, kini parasysh se nuk do te jeni në shoqërinë e motit me diell.

Nuk ka optimizmin e Komisionerit për Zgjerim Varhei, por dhe Presidenti i Këshillit Europian, duke folur në Tiranë në krah të kryeministr

Fatura 1 miliardë euro që kryeministri Edi Rama deklaroi si dëm të tërmetit në takimin me homologun italian Conte është rezultat i një ra

Gjykata e Sarandës ka caktuar sot masën e sigurisë “Arrest me burg” për 41-vjeçaren Elisabeta Mita, pas akuzës se dhunonte vajzën e saj 1

Gjykata e Tiranës pranoi kërkesën e prokurorisë për pushimin e çështjes CEZ, pasi hetimet gati 3-vjeçare nuk dhanë rezultat sepse nuk u g

Banorët e njësisë administrative Sukth kanë protestuar sot për mosverifikimin e objekteve të dëmtuara prej tërmetit nga ana e ekspertëve.

Më 18 janar, një 60-vjeçar u vu në pranga me dyshimet se mund të ketë abuzuar seksualisht me një vajzë të mitur, vetëm 8 vjeç.

Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion dhe Krimit të Organizuar (SPAK) ka thirrur sërish kryebashkiakun e Bulqizës, Lefter Allën, për ta mar