Reshje të dendura priten sot në qarkun e Durrësit, Shkodrës e Lezhës

20/05/2019 - 12:11

Dita e sotme parashikon reshje shiu në të gjithë territorin. Sipas IGJEUM, reshjet më të dendura do të jenë në qarkun e Durrësit, Shkodrës, Lezhës, ndërsa në qarqet e tjera reshjet do jenë disi më të dobëta.

Në zonat të ndryshme përgjatë ditës reshjet pritet të jenë edhe në formë shtrëngate, ndërsa era do jetë mesatare.

RESHJET
Sot pasdite (e hënë dt.20) dhe nesër (e martë dt.21) priten reshje mesatare në qarqet Shkodër, Durrës dhe Lezhë dhe të dobëta në qarqet e tjera. Reshjet pritet të arrijnë deri në lokalisht intensive në Shkodër dhe Lezhë dhe deri në lokalisht mesatare në shumë qarqe të tjera (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark). Në zona të kufizuara reshjet mund të jenë në formë shtrëngate, veçanerisht në qarqet Shkodër dhe Lezhë

TEMPERATURAT
Nesër (e martë dt.21) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:
në bregdet: 14 / 21 °C
në vendet e ulëta: 12 / 20 °C
në vendet malore: 7 / 17 °C

ERA
Sot pasdite (e hënë dt.20) dhe nesër (e martë dt.21) era pritet të fryjë mesatare deri e fortë.

ZJARRET NË PYJE
----------------------
Sot pasdite (e hënë dt.20) dhe nesër (e martë dt.21) të gjitha qarqet pritet të jenë në nivelin “S’KA RREZIK” për zjarre në pyje (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rreth 100 banorë të Durrësit kanë qëndruar në çadrat e vendosura të stadiumit “Niko Dovana”, deri rreth 01:00 të mëngjesit të sotëm.

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të karakterizohet nga altnernime kthjellimesh dhe vranësirash.

Pas tërmetit që ra mbrëmjen e së dielës në orën 22:08 dhe alarmit të rremë që u përhap për një tërmet të fuqishëm pasardhës, çka bëri që

Një tërmet i rënë rreth orës 22:08 ka rikthyer edhe një herë frikën tek qytetarët.

Ministria e Mbrojtjes u bën apel të gjithë qytetarëve që të mos mashtrohen nga lajmi që po qarkullon në disa portale, të cilat shkruajnë

Pasojat që la tërmeti i një dite më parë në Durrës, janë të shumta në disa banesa e pallate.

Të tjera lëkundje të forta sizmike janë ndier në Durrës.

Lëkundjet janë ndjerë rreth orës 22:08.