Rifillojnë punimet në Kodër Vilë, banorët: Policia nuk ndërhyn, janë krisur shtëpitë (VIDEO)

02/08/2019 - 17:14

Drejtoria Rajonale Arkeologjike ka pezulluar prej disa ditësh punimet në Kodër Vilë për të bërë studimet në lidhje me mbetjet arkeologjike të gjetura gjatë gërmimeve.

Ditën e sotme rreth orës 07:30 makineritë e tonazhit të rëndë rifilluan punimet duke prerë ujin e pijshëm por dhe duke cënuar disa nga pronat e banorëve (janë të dukshme në videon e sotme).

Banorët thonë se ju drejtuan Policisë së Shtetit por nuk kanë gjetur mbështetjen e këtij institucioni. Ata tregojnë se kanë telefonuar vazhdimisht  policinë, që iu është përgjigjur se firma ka leje ndërtimi. 

Sipas tyre, "institucionet kanë rënë dhe ne jemi të tronditur, e vetmja shpresë  për ne është mediadhe ndërgjegjësimi qytetar. I bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve të Durrësit duke filluar që nga dita e hënë të na mbështesin në peticionin tonë qytetar drejtuar çdo institucioni shqiptar."

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Inspektori i Lartë i Drejtësisë Artur Metani ka reaguar pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në burgun 313 ku një 43-vjeçar nga Kukësi i arre

Historia dramatike e një punëtori të ri shqiptar që punonte në të zezë dhe tashmë ka mbetur në karrige me rrota pasi fluturoi nga pesë me

Kryeministri Rama ka qenë në Durrës pasditen e sotme, për të inspektuar një pallat të dëmtuar nga tërmeti.

Banorët e një kompleksi pallatesh me 264 apartamente banimi, te ish-URT në Durrës, i janë drejtuar kryeministrit Edi Rama me shpresën se

Kompania britanike e taksive, ku punonte shqiptari Klement Çupi, i cili humbi jetën në tërmetin e frikshëm të 26 nëntorit 2019, ka vendos

Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e organizuar ka rikonfirmuar sot masat e sigurisë për 6 personat e akuzu

Pas kapjes së mbetjeve të rrezikshme në një traget në Vlorë, ka reaguar ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi.

Zbardhet dëshmia e 21-vjeçares, e cila një ditë më parë u arrestua nga Policia e Durrësit pasi u kap me 13.5 gr. kokainë.

Bashkia e Durrësit ka reaguar lidhur me protestën e banorëve të një pallati në lagjen nr.5 të qytetit bregdetar.

Banorët e pallatit të ndërtuar nga "Ndregjoni" nuk i ka bindur as shpjegimi i kompanisë dhe as ai i bashkisë, ndaj kanë dale sërish në pr