Rifillojnë punimet në Kodër Vilë, banorët: Policia nuk ndërhyn, janë krisur shtëpitë (VIDEO)

02/08/2019 - 17:14

Drejtoria Rajonale Arkeologjike ka pezulluar prej disa ditësh punimet në Kodër Vilë për të bërë studimet në lidhje me mbetjet arkeologjike të gjetura gjatë gërmimeve.

Ditën e sotme rreth orës 07:30 makineritë e tonazhit të rëndë rifilluan punimet duke prerë ujin e pijshëm por dhe duke cënuar disa nga pronat e banorëve (janë të dukshme në videon e sotme).

Banorët thonë se ju drejtuan Policisë së Shtetit por nuk kanë gjetur mbështetjen e këtij institucioni. Ata tregojnë se kanë telefonuar vazhdimisht  policinë, që iu është përgjigjur se firma ka leje ndërtimi. 

Sipas tyre, "institucionet kanë rënë dhe ne jemi të tronditur, e vetmja shpresë  për ne është mediadhe ndërgjegjësimi qytetar. I bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve të Durrësit duke filluar që nga dita e hënë të na mbështesin në peticionin tonë qytetar drejtuar çdo institucioni shqiptar."

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“15 banesa të pabanueshme në njësitë administrative të bashkisë së Shijakut dhe 95 banesa me dëmtime të lehta.

Të shumtë kanë qenë qytetarët e Durrësit që e kanë kaluar natën jashtë nga frika e lëkundjeve sizmike apo nga dëmtimet e pësuara në banes

Një qytetar ka dërguar në redaksinë e DurrësLajm foto nga dëmtimet tek pallati 8-katësh ku ai banon.

Çadra te stadiumi dhe qendër e hapur tek Kovaleshenca në Durrës për të pritur banorët banesat e të cilëve janë të dëmtuara.

Dy tërmete të tjera janë regjistruar në harkun e një ore mëngjesin e sotëm në Durrës.

Durrësi zgjohet nga një tjetër lëkundje sizmike. 

Sërish lëkundje të forta tërmeti në Durrës gjatë natës.