Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Rikonstruksioni i pallatit të dëmtuar nga tërmeti, banorët në Durrës protestojnë: Vetëm po e bojatisin (VIDEO)

06/03/2021 - 16:37

Banorët e pallatit nr.1187/1188, lagjja nr.16 në Durrës kanë protestuar për rikontruksionin që i është bërë godinës ku banojnë 54 familje, i cili u dëmtua nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Ata kanë rregulluar ambientet e brendshme të apartamenteve ndërsa muret jashtë vijojnë të jenë të dëmtuara duke iu shkaktuar edhe lagështirë, kjo e fundit e theksuar sidomos pas reshjeve të pak kohëve më parë.

"Kam shkuar dy herë në Urbanistikë, i kam shkruajtuar, kam filmuar shtëpinë që është e lagur. Ka hyrë gjithë ai shi që ra, më rroftë mua që e rregullova, harxhova lekët."

Një tjetër banore, ish-punonjëse e bashkisë me profesion inxhiniere ndërtimi, shprehet se pallatit po i bëhet vetëm bojatisje.

"Për punimet e brendshme i kemi dalë për zot vetë, kurse për punimet e jashtme ka një muaj që sorollaten me një vinç lëvizës dhe vetëm po e lyejnë. Kush familje do që ta bëjë me ta do paguajë nga 500 mijë lekë. Për 500 mijë lekë unë nuk marr këtë firmë, se ia shoh punimet sesi i bën. Sa për bojatisje të mos vijnë fare. Të gjithëve iu hyn uji brenda. Janë plasaritje që nuk duken dhe uji ka hyrë brenda."

Ndërsa një tjetër banor thotë se bashkia nuk ka bërë asgjë për shqetësimin e tyre. "Hoqën skelën edhe ikën", përfundon ai.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në zgjedhjet e 25 prillit do të angazhohen 7500 efektivë të policisë, të cilët në të gjithë vendin do të kujdesen për mbarëvajtjen e proc

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë kryer 2886 testime për persona të dysh

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Durrës prej mesditës së sotme.

Ditën e sotme fillon vaksinimin antiCovid për operatoret turistikë në vendin tonë.

Zgjedhjet e 25 Prillit në Shqipëri nuk do t’i zgjidhin problemet që ka vendi.

Këtë të shtunë vendi parashikohet të përfshihet nga një sistem i dendur vranësirash i cili do të gjenerojë reshje.

Covidi i ka marrë jetën ditën e sotme një ish-futbollisti të njohur.

Në 24 orët e fundit në Shqipëri janë kryer 10.134 vaksinime në të gjithë vendin, ndërsa nga nisja e procesit të vaksinimit më 11 janar  n

Kompania EMAAR prezantoi pasditen e sotme projektin për portin turistik të Durrësit, një investimi që kap vlerën 2 miliardë euro.