Rikthehen tërmetet e forta në Durrës

Postuar: 15/07/2018 - 13:06

   Një tërmet i fuqishëm ka rënë mesditën e sotme në Gjirin e Lalzit.

Lëkundja sizmike ka qenë më e forta e ditëve të fundit, kur toka ka vijuar të tronditet nga tërmetet me manjitudë të ndryshme.

Siç bëhet e ditur, lëkundja e regjistruar në orën 12.21 ka qenë 3.6 ballë e shkallës Rihter.

Sipas të dhënave nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit lëkundjet janë ndjerë të forta në Durrës dhe më të lehta në Tiranë.

Që nga data 4 korrik, kur u regjistrua edhe lëkundja më e fortë sizmike, rajoni i Durrësit është goditur nga shumë tërmete çdo ditë, pjesa më e madhe e të cilëve me manjitudë të vogël.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Konfuzioni është krijuar nga doganierët greke dhe jo nga policia kufitare greke.

   Gjatë periudhës 3- 14 shtator të këtij viti, të gjithë kandidatët që dëshirojnë të ndjekin studimet në një program të dytë studimi në

   Megjithëse impianti i ujërave të zeza është venë më funksion në plazhet e Durrësit, mungesa e nyjeve hidrosanitare publike bën që ky b

   Jeta e tyre u nda në mes në moshë shumë të re, në 14 gusht 2018.

   Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, veçanërisht në këtë periudhë të temperaturave të larta, e shtimit të volumit të tregtisë në kuadër të

   Nje vere jo e paqte kjo e ketij viti. Lekundjet e termetit nuk jane ndaluar, duke u regjistruar goditje te reja thuajse perdite.

   Pas përfundimit të mandatit, zv.ambasadori amerikan në Tiranë David Muniz largohet nga Shqipëria.

   Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga qarkullimi i masave ajrore relativisht të qëndrueshme të cilat do të kushtëzojnë në vendin ton

   Shqipëria bën pjesë te vendet me aktivitet të lartë sizmik.

   Përmes një deklarate, Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë ka sqaruar ndryshimin e çmimeve të teksteve shkollore për sistemin e ri