Ringjallet “këneta” në mes të Durrësit

26/04/2013 - 20:13

DURRES, 26 prill 2013 – Në një nga akset rrugore më të frekuentuara të qytetit të Durrësit, shumë pranë muzeut arkeologjik dhe shkollës 9 vjeçare “Vinçens Prendushi” ekziston prej vitesh një minikënetë, që për ironi të fatit të kujton ish simotrën e saj në periferi të qytetit bregdetar.

Gropa e themeleve të një pallati, që nisi të ndërtohej, punimet e të cilit më pas u ndërprenë, është kthyer në habitat zoologjik, ku kori i bretkosave të shoqëron në çdo orë të ditës.

Gropa të ngjan me moçalishtet e dikurshme dhe dhjetëra kanale të ujërave të zeza dhe të larta të mbuluar nga kallamishtet dhe mbeturinat urbane.

Uji i ndjenjur, që mbulon prej shumë kohe themelet e pallatit, është kthyer në shqetësim kryesor për banorët e lagjes nr.1 dhe qytetarët durrsakë që e frekuentojnë këtë zonë. Mbeturinat e shumta të grumbulluara në të janë bërë vatër për grumbullimin e insekteve, të cilat me rritjen e temperaturave të këtyre ditëve janë shtuar së tepërmi.

“Këneta” e improvizuar ndodhet në anën e djathtë të rrugës që të çon drejt Currilave, shumë pranë lokaleve të shumta që kanë betonizuar shëtitoren Taulantia.

Në pamundësi për t’i ofruar turistëve të huaj vizita në Muzeun Arkeologjik, i cili tashmë prej gati dy vjetësh qëndron i mbyllur në pritje të rikonstruksionit të pambarimtë, mesa duket strukturat përkatëse kanë menduar t’u ofrojnë të huajve një “sinfoni” bretkosash, një”ekskluzivitet” ky që mungon në qytetet turistike.    

/m.b. Agjencia e lajmeve "Dyrrah"/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të karakterizohet nga kthjellime dhe vrnaësira të herë pas hershme gjatë paradites.

Tre anëtarët e këshillit të Autoritetit të Mediave Audiovizive kanë votuar kundër  kalimit në Kuvend të projektligjit “Për shërbimet e me

Pas vendimit të presidentit Ilir Meta, i cili i dërgoi një letër Zyrës së Asamblesë Parlamentare të OSBE në Kopenhagen, asaj në Tiranë dh

Burime të rezervuara tregojnë se përveç ambasadorit të OSBE, Bern Borchardt, i cili u shpall person non grata prej Presidentit Meta, mëso

Investimet e huaja në Shqipëri shumë shpejt pritet të hyjnë në një fazë vështirësie.

18 ditë pas atentatit që e la të plagosur është larguar drejt shtëpisë së tij, shtetasi Aleksandër Laho, i njohur ndryshe si "Rrumi".

Tashmë është hapur gara për pozicionin e kryeprokurorit të Shqipërisë.

Mëngjesin e sotëm, 11-vjeçari Alvin Berisha, i shoqëruar nga babai Afrimi e familjarët e tij, ka nisur vizitat mjekësore në spitalin e Le

Objektet e zbuluara në ujrat detare pranë Durrësit së shpejti do të vendosen së bashku në Muzeun Arkeologjik, i cili kohët e fundit ka ma

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg 33-vjeçaren, Amarilda Leka e cila përmes mashtrimit arriti t'i merrte 50 mijë euro një të dënuari për v