Rinumërimi i votave të Lezhës, kreu i KQZ: E kthyet në farsë

12/07/2019 - 11:47

Ka përfunduar procesi i rinumërimit të kutive në 11 qendrat e votimit të Bashkisë së Lezhës, nga ku Komisioni Qendror i Zgjedhjeve konstatoi në total vetëm 4 vota të numëruara gabim. Këto vota i përkisnin Eduard Ndocajt, ndërkohë që kishin kaluar në avantazh të kandidatit fitues nga Partia Socialiste, Pjerin Ndreu.

"Në përfundim të këtij procesi, ve re me dhimbje që subjektet e kanë kthyer në një farsë, duke qenë se kam kërkesën ankimore, arsyet pse kundërshtojmë këto vendime kanë lidhjeje shkeljet e rënda ligjore që janë evidentuar në Bashkinë Lezhë. Është shumë e thjeshtë, nëse ti ke një pretendim, që qenkan vota më shumë nga çka zgjedhës në listë, pra minimumi është të kërkosh listat e votuesve. Asnjë ankimues nuk artikulon të shikohet lista e votuesve dhe listat nuk i përmend njeri. Listat e votuesve qenkan mollë e ndaluar në këtë proces."- tha kreu i KQZ, Klement Zguri.

Hapja e kutive u vendos gjatë mbledhjes së djeshme të KQZ-së, pas kërkesës së Partisë Konservatore Albania, që përfaqësohej në Lezhë nga Ndocaj. Ndërkohë, dy ditë më parë, Partia Demokratike depozitoi në KQZ kërkesën e vënies në dispozicon të materialeve zgjedhore të 30 qershorit.

KQZ e hodhi poshtë këtë kërkesë duke arsyetuar se materialet zgjedhore, do të dorëzohen më vonë pranë Arkivit të Shtetit, institucionit që i takon të vendosë nëse do t’jua vendosë në dispozicion palëve të interesuara.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një super-operacion droge mes Italisë dhe Shqipërisë është finalizuar me sukses këtë mëngjes.

Finalizohet operacioni policor antidrogë i koduar “Bradasheshi”, sekuestrohen 50 doza kokainë, aparate celular, një automjet dhe një shum

Policia Kufitare e Shqipërisë, Malit të Zi dhe Kosovës kanë zhvilluar një trajnim në Plavë për rritjen e nivelit të kapaciteteve të Polic

Temperatura relativisht të larta dhe kthjellime mbizotërojnë në të gjithë Shqipërinë deri në orët e pasdites, kur në verilindje dhe jugli

Një incident ndodhi me një vajzë sot në plazhin e Durrësit, e cila pasi kishte humbur ndjenjat, ishte rrëzuar në tokë duke u përplasur me

-Fjala në varrimin e kësaj gruaje fisnike dhe me karakter të jashtëzakonshëm

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, ishte sot në terren, në kuadër të zbatimit të masave të Planit Operacional në luftën ku

Mëngjesin e sotëm, si çdo ditë, në portin e Durrësit kanë mbërritur dy tragetet e linjës Bari-Durrës.