Romët në Durrës protestojnë: Duam ushqime (VIDEO)

26/03/2020 - 13:46

Dhjetëra banorë të komunitetit rom në Durrës kanë dale sot në protestë, pasi siç shprehen ata, nuk kanë asnjë mundësi mbijetese gjatë ditëve që duhet të rrinë në izolim për shkak të koronavirusit.

Banorët thonë se e vetmja mundësi e tyre për të blerë ushqime ka qenë mbledhja e materialeve të riciklueshme nga koshat e mbeturinave, por tani në kushtet e karantinës ata nuk lejohen.

Në zonën ku ata banojnë në Nish Tulla, prej 5 ditësh vjen një furgon që shpërndan një sasi të kufizuar buke falas për banorët në fjalë, të cilët ankohen se nuk kanë marë asnjë ndihmë në ushqime nga bashkia.

Ndërkaq burime nga bashkia e qytetit kanë bërë të ditur se janë shpërndarë ndihma ushqimore për komunitetin rom, madje edhe nga shoqata humanitare që ushtrojnë aktivitetin në raste të tilla. 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rreth 80 shtetas italianë, të cilët kishin mbetur në Shqipëri pas mbylljes së kufijve për shkak të situatës së krijuar prej pandemisë së

Akademia e Shkencave e Shqipërisë ka uruar sot akademiken dhe profesoreshën e njohur të Fakultetit Filologjik, Floresha Dado.

Dezinfektimi i tregut të fruta-perimeve në Durrës do të vazhdojë edhe ditën e nesërme, ndërkohë që vetëm nga data 1 prill ai do të rihape

Mëngjesi i ditës së hënë ka nxjerrë nga izolimi i fundjavës bizneset dhe teksa me shtrëngimin e masavekundër përhapjes së CoVid-19, për n

Në qytetin e Kukësit masat e marra nga qeveria duket se po gjejnë zbatim nga pjesa më e madhe e qytetarëve.

Në vijën e parë të luftës ndaj koronavirusit, jo vetëm në vendin tonë, por në mbarë botën, janë: mjekët, infermierët, zjarrfikësit, polic

Ministria e Shëndetësisë ka ndryshuar një pikë në urdhrin që kufizon lëvizjet në Shqipëri në kuadër të masave për të frenuar përhapjen e

Pas mbylljes me urdhër të bashkisë, është bërë pastrimi dhe dezinfektimi i tregut të fruta-perimeve në Durrës.

Delegacioni Europian në Shqipëri, me anë të një postimi në rrjetin social “Twitter” iu ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve, që në orën 2

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini ka publikuar së fundmi një udhëzues të përditësuar për mësimin në kushtet e shtëpis