Rrëfimi i oficerit të RENEA-s që u kap me kokainë: Marr njerëz të rastësishëm në makinë

16/05/2021 - 21:57

"Unë jam polic në Fier dhe po udhëtoja nga ky qytet drejt Tiranës. Përgjithësisht rrugës së kthimit marr njerëz. Në zonën e plepave një person ngriti dorën dhe unë e mora në makinë. Me vete kishte një pako që e vendosi në bagazh".

Ky është rrëfimi i oficerit të RENEA-s, Xhuljo Lici, përpara policisë menjëherë sapo atij ju hodhën prangat mbas zbulimit të mbi 1 kilogramë kokainë. Për këtë operacion të koduar ‘Baroni’ u prangosën edhe Ded Nimani, me precedent të mëparshëm në fushën e drogës dhe Luan Gaci.

Burimet e prokurorisë thanë se për të tre të arrestuarit prokuroria ka kërkuar arrest me burg në gjykatë dhe se masa do të shqyrtohet të hënën.

Në dosjen që TCH disponon thuhet se vëzhgimi nisi pas një informacioni të sigurt që vuri në dijeni antidrogën se disa persona do blinin ne sasi prej 1 kg apo 2 kg kokainë për ta shpërndarë me pakicë në Tiranë. Akuza i thotë gjykatës se më pas policia i mori nën vëzhgim të dyshuarit Gaci dhe Nimani, të cilët shfaqen në zonën e Plepave teksa bisedojnë me njeri-tjetrin.

Hetimi zbuloi se më pas Luan Gaci hipën në një makinë me targat AA 463 TO, kurse Ded Nimani niset në drejtim të Kavajës në këmbë. Një orë e 30 minuta më vonë thuhet në dosje një automjet i dytë afrohet pranë mjetit që drejtonte Gaci. Në këtë makinë si pasagjer ishte Nimani dhe si shofer i një drejtues i panjohur i cili më pas u identifikua si oficeri i RENEA-s.

Të tre ata kanë dalë nga makinat përkatëse këmbëngul prokuroria dhe personi i panjohur që është oficeri i RENEA-s nxjerr pakon dhe pikërisht këtu kanë ndërhyrë grupet e vëzhgimit.

Burimet e TCH shtojnë se Nimani, i cili ishte si pasagjer në makinën e oficerit të policisë nuk ka pranuar të flasë. I treti Luan Gaci këmbëngul se i ka shërbyer si taksi Nimanit dhe se të njëjtën gjë po bënte dhe atë ditë dhe se nuk ka asnjë lidhje me shitblerjen e kokainës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 2,916 testime për persona të

Covid-19, i cili prej më shumë se një viti na ka ndryshuar totalisht jetën, nuk prek vetëm mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes te pacien

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka reaguar përmes një postimi në rrjete sociale lidhur me protestën e maturantëve për

Maturantët e shkollave të mesme në Durrës po protestojnë sot para Drejtorisë Rajonale Parauniversitare në qytetin bregdetar, pasi testi i

Qendra e Shërbimeve Arsimore ka dalë sot në një deklaratë për mediat lidhur me pretendimet e maturantëve një ditë më parë se provimi i ra

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi organizoi sot një takim për konsultim publik të Draft-Strategjisë Kombëtare të Arsimi

Policia e Lezhës ka ndërmarrë masa për mbarëvajtjen e pelegrinazhit në Kishën e Shna Ndout në Laç më datë 12-13 qershor 2021.

Sipas Meteoalb, vendi këtë të shtunë do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm por që

Qeveria greke ka vendosur të pranoj brenda territorit të saj të gjithë personat e vaksinuar, pavarsisht nëse vaksina që kanë injektuar ës

Policia kufitare italiane dhe Guardia di Financa kanë arrestuar në portin e Ankonës 5 emigratë të moshave 20 deri në 40-vjeç me kombësi e