Rregulli i ri për pushuesit që ngriti në protestë pronarët e mjeteve ujore në Durrës (FOTO)

21/06/2018 - 10:50

Pronarët e mjeteve ujore të argëtimit janë ngritur në protestë ditën e sotme në plazhin e Durrësit.

Shkak është bërë futja e një pike të re në kontratën me Policinë Kufitare.

Policia Kufitare këtë vit, ndryshe nga vitet e shkuara, kërkon që çdo pushues të ketë patentë para se të marrë me qira një mjet ujor, ç’ka bllokon automatikisht aktivitetin e këtyre subjekteve.

Pronarët e tyre kanë investuar nga 50 deri nëe 100 mijë euro në blerjen e motorëve të uji dhe mjeteve të tjera të argëtimit.

Dhe tashmë, Policia Kufitare me kontratën e re, bllokon tërësisht ativitetin e tyre.

Sot, subjektet, nëpërmjet përfaqësuesit të tyre ligjor, kanë dëguar në gjykatë këtë çështje duke kërkuar rishqyrtim të kontratës.

Edhe vitin e shkuar subjektet e mjeteve ujore të argëtimit u përplasën me Policinë Kufitare në pikun e sezonit turistik, por ishte Drejtoria Rajonale e Kufirit që u tërhoq nga vendimi për bllokimin e tyre.

Teksa çështja pritet që të shqyrtohet në gjykatë, të humbur janë pronarët e këtyre mjeteve që vazhdojnë të paguajnë taksat e shtetit dhe kontributet e sigurimeve shoqërore të punonjësve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një zjarr ka përfshirë një sipërfaqe të madhe pyjore në zonën e Selitës në Tiranë.

Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton se nesër nga ora 09:00 deri në orën 17:00 të pasdites do të ketë punime në aksin “Mbikalimi Kasharit –

Pas incidentit me bojën e kuqe, policia ka marrë në mbrojtje Ralf Gjonin, deputetin më të ri të Kuvendit.

Aksidentohet një person në Durrës teksa po udhëtonte me motorçikletë.

Vijon ndikimi i motit të qëndrueshëm në vendin tonë.

Juristi Shkëlzen Berisha në një intervistë të dhënë për gazetarin Ylli Rakipi në emisionin ‘Të paekspozuarit’, ka treguar mbrëmjen e sotm

Juristi Shkëlzen Berisha në një intervistë të dhënë për gazetarin Ylli Rakipi në emisionin ‘Të paekspozuarit’, ka treguar arsyet se pse k

Pas protestës të zhvilluar këtë të enjte përpara Parlamentit, policia e Tiranës thotë se nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor

Ka filluar pak minuta më parë marshimi i protestuesve të Unazës së Re në drejtim të Drejtorisë së Policisë së Tiranës, aty ku po mbahen t

Durrsakët janë shpresëkëputur në fillim të sezonit veror për t’i gjetur zgjidhje problemit më të madh që i shqetëson; mungesës së parkime