Rregulli i ri për pushuesit që ngriti në protestë pronarët e mjeteve ujore në Durrës (FOTO)

Postuar: 21/06/2018 - 10:50

Pronarët e mjeteve ujore të argëtimit janë ngritur në protestë ditën e sotme në plazhin e Durrësit.

Shkak është bërë futja e një pike të re në kontratën me Policinë Kufitare.

Policia Kufitare këtë vit, ndryshe nga vitet e shkuara, kërkon që çdo pushues të ketë patentë para se të marrë me qira një mjet ujor, ç’ka bllokon automatikisht aktivitetin e këtyre subjekteve.

Pronarët e tyre kanë investuar nga 50 deri nëe 100 mijë euro në blerjen e motorëve të uji dhe mjeteve të tjera të argëtimit.

Dhe tashmë, Policia Kufitare me kontratën e re, bllokon tërësisht ativitetin e tyre.

Sot, subjektet, nëpërmjet përfaqësuesit të tyre ligjor, kanë dëguar në gjykatë këtë çështje duke kërkuar rishqyrtim të kontratës.

Edhe vitin e shkuar subjektet e mjeteve ujore të argëtimit u përplasën me Policinë Kufitare në pikun e sezonit turistik, por ishte Drejtoria Rajonale e Kufirit që u tërhoq nga vendimi për bllokimin e tyre.

Teksa çështja pritet që të shqyrtohet në gjykatë, të humbur janë pronarët e këtyre mjeteve që vazhdojnë të paguajnë taksat e shtetit dhe kontributet e sigurimeve shoqërore të punonjësve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Kohët e fundit dy qeveritë e Shqipërisë dhe Greqisë kanë miratuar një marrëveshje, sipas së cilës të dy palët njohin patentat e zakons

   Mbi territorin e Shqipërisë reshjet do të vijojnë sot dhe nesër!

   Reforma në Drejtësi dhe konkretisht, procesi i rivlerësimit kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve, ka bërë që dy gjykatat më të rëndë

Të tjera detaje janë zbardhur për ngjarjen e rëndë e ndodhur sot në Korçë ku një 3-vjeçar humbi jetën pasi i ra sipër një bombol.

   Krahas Planeve të Kontrollit “Tispol Gusht 2018”, Policia Rrugore e kryeqytetit ka kryer disa vëzhgime dhe monitorime në të gjitha rru

Pas ngjarjes së rëndë ku 42-vjeçarja Rudina Kishta, i vendosi flakën banesës së saj në Fier dhe më tentoi të mbyste vajzat binjake, janë

Ish-drejtori i Policisë së Shtetit, Ahmet Prençi paralajmëron se situata kriminale në Shqipëri është shumë delikate dhe e frikshme.

Pavarësisht se banorët e zonës pranë çerdhes në Ali Demi thonë se kanë dëgjuar një shpërthim dhe kanë parë flakë, drejtoresha e çerdhes t

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka forcuar dhe shtrënguar akoma më shumë masat dhe kontrollet, nëpërmjet monitorimeve dhe sinjalizimeve në

Komisioni i Pavarur i Kualifikimin, me trupë gjykuese të përbërë nga Firdes Shuli, Valbona Sanxhaktari dhe Roland Ilia, ka zbardhur vendi