Rrëmbimi i Jan Prengës/ Gjykata e Posaçme merr në dorë rivlerësimin për masat e sigurisë ndaj të arrestuarëve

20/02/2020 - 12:22

Gjykata e Posaçme do të marrë në dorë edhe një herë emrat e të arrestuarve për pengmarrjen e Jan Prengës në Kamzës, për të bërë rivlerësimin e masës së sigurisë ndaj tyre.

Kjo vjen për shkak se Gjykata e Tiranës ka shpallur moskompetencë për çështjen e rrëmbimit të Jan Prengës, pasi kemi të bëjmë me një grup të strukturuar kriminal dhe kompetencat i ka SPAK, për të vijuar hetimet. Tashmë prokurorët që po merren me dosjen janë Altin Dumani dhe Behar Dibra.

Deri më tani për rrëmbimin dhe më pas vrasjen e Jan Prengës janë arrestuar 5 persona, ndërsa trupi i viktimës ende nuk është gjetur edhe pse kanë kaluar më shumë se një muaj.

Kujtojmë se më parë Gjykata e Tiranes ka dhënë masën e sigurisë për 5 të arrestuarit për rrëmbimin dhe vrasjen e Jan Prengës, konkretisht:

  • -Bajram Hajti 64 vjeç arrest me burg pa afat
  • -Leonard Hajri 36 vjeç arrest me burg pa afat
  • -Olsi Turja 36 vjeç arrest me burg pa afat
  • -Elton Hajri 32 vjeç arrest me burg pa afat
  • -Festim Bexhdili arrest me burg pa afat, të gjithë banues në Shijak.

Këta persona akuzohen për “Rrëmbimi ose mbajtja peng e personit”, “Fshehja ose asgjësimi i kufomës”, “Veprime që pengojnë zbardhjen e të vërtetës”, “Përkrahja e autorit të krimit”, të kryera në bashkëpunim dhe “Armëmbajtja pa leje”.

Sipas asaj që deklaron policia dhe prokuroria, këta persona së bashku me Altin Hajrin, pronari i kompleksit ‘Golden’ në Shijak ku vdiq Jan Prenga mendohet se kanë ekzekutuar  urdhrin nga “kokat” e bandës që kishin porositur rrëmbimin e Jan Prengës në Kamëz më 17 janar të këtij viti. Shkaku i kësaj ngjarje zanafillën e ka pasur në Angli, pasi vëllai i Jan Prengës Astrit Prenga mbante peng në Angli një sasi prej 278 kg kokainë dhe nuk e tregonte se ku e kishte çuar. Ky i fundit është ndodhet i arrestuar në Angli.

Ka dyshime të forta se porosia për rrëmbimin e Jan Prengës më 17 janar në Kamëz, është dhënë nga Dritan Rexhepi nga Vlora, i cili është person në kërkim për vrasjen e dy efektivëve të policisë në Shqipëri, ndërkohë që aktualisht ndodhet në një burg të sigurisë së lartë në Quito të Ekuadorit, për trafik droge.

Deri më tani në kërkim për rrëmbimin e Jan Prengës janë shpallur në kërkim disa persona, ku tre prej tyre janë Gentian Doçi, Altin Hajri dhe Dritan Rexhepi. /Top Channel

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Banorët e lagjes nr.11  në Durrës kanë kundërshtuar mundësinë e shpërthimit me tritol të pallatit 6-katësh në bulevardin "Dyrrah".

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka nisur një operacion në shkallë të gjerë në kontrollin e lumenjve, burim, shtrat dhe gr

Sekretari i Partisë Socialiste Italiane, Vincenzo Maraio, ka shprehur hapur mendimin e tij kundra shembjes së Teatrit Kombëtar.

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë infektuar 21 persona me koronavirus, të gjithë n

Vitet e fundit ne kemi parë shumë kronika lajmesh, por edhe kemi dëshmuar me sytë tanë se si grupe emigrantësh sirianë futen në Shqipëri

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme përmes një njoftimi i ka vënë në dijeni qytetarët shqiptarë se, Mali i Zi që prej datës 1 qersh

Institucioni i Avokatit të Popullit ka nisur shqyrtimin e rastit të dhunimit të të riut rom nga policia bashkiake.

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar me kthjellime dhe vranësira duke sjellë mot kryesisht të kthjellët që herë pas here do të

Perspektiva për të rritur produktivitetin në trojet shqiptare është e pashpresë për arsye se Kosova dhe Shqipëria kanë numrin më të lartë

Zbulohen të tjera detaje nga vendimi i paligjshëm për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar.