Rrëshqitjet e tokës lënë pas një situatë të frikshme në Currila (VIDEO)

Postuar: 19/03/2018 - 18:29

   Njëra anë e aksit tërësisht e bllokuar, baltë dhe argjilë në rrugë dhe një zonë që duket komplet e lënë në mëshirën e natyrës dhe kapriçove të motit. Një pamje shumë larg asaj që duhet të ofrojë një nga zonat më të bukura të qytetit të Durrësit.

Kjo është panorama që kanë lënë pas rrëshqitjet e tokës në Currila.

Pamjet filmike që sjell DurrësLajm dëshmojnë situatën mjaft të rëndë të krijuar në sipërfaqen e kodrës, e cila vitet e fundit i është nënshtruar fenomenit të erozionit.

Masive argjile kanë përfunduar në rrugë duke e bërë tërësisht të pakalueshme njërin kah të rrugës. Rrëshqitjet pritet të vazhdojnë edhe ditët e ardhshme, pasi parashikimet sinoptike flasin për ditë të tjera me reshje.

Ndërkohë, nga investimi 2 milion euro, i realizuar 2 vite më parë në këtë zonë pak gjë ka mbetur.

Rrëshqitjet e tokës kanë zeruar milionat e hedhura për rehabilitimin e saj, ndërkohë që situata mund të përkeqësohet në të ardhmen, pasi nuk ka asnjë projekt konkret që të zbatohet për parandalimin e erozionit të mëtejshëm.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Numri i shtetasve të huaj qe vizituan Shqipërinë ka pësuar një rritje të fortë dyshifrore gjatë muajit gusht, çka premton për një shti

   Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka reaguar menjëherë pas denoncimit nga emisioni investigativ “Fiks Fare” se dy inspektorë të AKU-së ka

   Një video e publikuar sot në Fiks Fare tregoi me zë dhe figurë dy inspektorë të vetëprezantuar si punonjës të Autoritetit Kombëtar të

   Në Shqipëri, ambasada amerikane në përgjigje të interesimit të Zërit të Amerikës për situatën e krijuar në Prokurorinë e Krimeve të Rë

   Punonjësit e ndërrmarrjes së Gjelbërimit në Durrës kanë tre ditë që po punojnë në këtë shesh.

I ftuar në emisionin “KAPITAL” në Vizion Plus, ndër të tjera gazetari Artan Hoxha shpreh shqetësim se përse opozit

Policia ka ushtruar kontrolle të befasishme në Laç dhe Lezhë, pasi dyshohet se në këto dy qytete fshihen anëtarë të bandës “Bajri”.

Një shekull pasi 2700 pasagjerë të anijes Austro-Hungareze "Linz" u mbytën në brigjet e Durrësit gjatë Luftës së dytë Botërore, janë përk

Drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar Afrim Qendro inspektoi sot fillimin e punës për eleminimin e rrëshqitjes së ndodhur në segmentin q

Mbi 1 mijë ushtarakë shqiptarë dhe britanikë zbresin paraditen e sotme në sheshin “Nënë Tereza” në kuadër të stërvitjes më të madhe të vi