Rrezik i lartë zjarri në Durrës e në këto qarqe - Parashikimi i IGJEUM për sot dhe nesër

01/08/2020 - 12:52

Qendra kombëtare për parashikimin dhe monitorimin e rreziqeve natyrore ka publikuar buletin për sot dhe nesër në vendin tonë.

Në buletin thuhet se ditën e nesërme pritet rrezik i lartë zjarri në qarqet Lezhë, Durrës, Tiranë dhe Fier.  

Njoftimi i plotë:

Sot pasdite (e shtunë, dt. 01) pritet nivel “I MODERUAR’’ në të gjitha qarqet. Nesër (e diel, dt. 02) pritet nivel “I LARTË” rreziku në qarqet Lezhë, Durrës, Tiranë dhe Fier, ndërsa “I MODERUAR’’ në qarqet e tjera.

Në disa qarqe, pritet rrezik “I LARTË” në zona të lokalizuara, veçanërisht në: Shkodër (Jug), Kukës (Qendër), Elbasan (Perëndim), Berat (Perëndim) dhe Vlorë (Veri).

Rreziku pritet më i lartë gjatë pasdites së nesërme.

RESHJET   

Sot pasdite (e shtunë, dt. 01) priten reshje, në përgjithësi, të dobëta në qarqet Shkodër, Kukës, Dibër, Tiranë, Elbasan dhe Korçë. Nesër (e diel, dt. 02)  nuk priten reshje (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark). 

TEMPERATURAT

Nesër (e diel, dt. 02) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 23 / 36°C

në vendet e ulëta: 22 / 37°C

në vendet malore: 16 / 31°C   

ERA

Sot pasdite (e shtunë, dt. 01) dhe nesër (e diel, dt. 02) era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë kësaj të diele, janë evidentuar 34 drejtues mjetesh që qarkullonin me shpejtësi tej normave të lejuara, të cilëve iu është pezullua

Këshilli Bashkiak Durrës pritet të marrë nesër (e hënë 10 gusht) në mbledhjen tjetër jashtë radhe, edhe 4 vendime të tjera rë rëndësishme

Sezoni veror dhe ardhja e emigrantëve ka shtuar tentativat në pikat kufitare të vendit për të kaluar para të cilat nuk deklarohen.

Ministria e Shëndetësisë në daljen e sotme publike njoftoi se 6 persona kanë humbur jetën nga Covid në 24 orët e fundit. 

Gjatë orëve të natës, Këshilli i Ministrave i qeverisë Conte ka miratuar një dekret të ri përsa i përket masave të ruajtjes së shëndetit

Përmbaruesit e dyshojnë ministren e Drejtësisë se po tejkalon kompetencat që i kanë dhënë ligjet e reformës në drejtësi për profesionin e

Përmes një postimi në Facebook, gazetarja e kronikës Anila Hoxha ka paralajmëruar se një tjetër emër i njohur i botës së krimit do të kth

Pedagogu i Universitetit të Arteve dhe skulptori i njohur, Arben Bajo humb betejën me Covid-19.

Këtë të diel, deri në mesditë moti parashikohet të mbetet në ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave të lehta.

“Është taktika që ndjek korrupsioni i nxitur nga babëzia. Gjithçka fillon dhe mbaron te babëzia.”