Rritet çmimi me shumicë i miellit, prodhuesit e bukës të shqetësuar

28/03/2020 - 17:10

Ditët e fundit ka pësuar rritje çmimi i miellit. Sipas burimeve të DurrësLajm, në shitjet me shumicë për furrat e bukës, çmimi i një kilogrami miell nga 46 lekë/kg ka shkuar në 51 lekë/kg.

Sipas grosistëve, pritet të ketë një rritje të mëtejshme të çmimit dhe por arsyet reale të kësaj rritje nuk janë zbardhur ende. Grosistët justifikohen me faktin se me këtë çmim u vjen nga fabrika.

Nga ana tjetër, shumë prodhues buke po ndjejnë vështirësi në aktivitetin e tyre, për shkak se kanë mungesë të fuqisë punëtore. Prej më shumë se dy javësh, vendi është në karantinë dhe biznese të ndryshme janë ankuar për mungesën e stafit, pasi shumë punonjës nuk paraqiten në punë nga frika e koronavirusit.

Sipas disa prodhuesve të bukës, nëse çmimi i miellit me shumicë do të vazhdojë të rritet dhe situata e vështirë e krijuar prej koronavirusit do të vazhdojë gjatë, pritet të rritet çmimi i bukës, ose në të kundërt ata do të jenë të detyruar të ulin qepenat e bizneseve të tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Operatori i Sistemt të Transmetimit njofton banorët e Durrësit dhe Shijakut që të hënën dhe të mërkurën për 4 orë ( 09:00-13:00) do ketë

Ministri i mjedisit dhe turizmit Bendi Klosi gjatë një takimi me hotelieret e Vlorës ka bërë me dije se 15 nëntori do të shënojë fundin e

Me lehtësimin e masave kufizuese për lëvizjen e lirë të mjeteve dhe këmbësorëve janë rikthyer edhe rreziqet që u kanosen përdoruesve të r

Ditën e parë të javës së ardhshme, që përkon edhe me nisjen e muajit qershor, thuajse të gjitha bizneset do të jenë të hapura, madje edhe

Në një dalje për mediat, Genta Qirjako nga Instituti i Shëndetit Publik ka sqaruar në lidhje me ndërrimin e jetës së një 82-vjeçare në sp

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 225 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar 15 raste pozitive.

Në qytetin e Durrësit janë disa pallate që janë shembur dhe të tjerë që presin të shemben, pasi rezultojnë me dëmtime të rënda, të shkakt

Nis numërimi mbrapsht për reformën zgjedhore në Shqipëri, pasi sot është afati i fundit për të cilin palët janë angazhuar ta përmbyllin a

Sipas parashikimit të meteorologëve, vranësirat e shpeshta do mbeten prezente në territorin shqiptar sot, duke sjellë reshje afat shkurtr

Aktori i njohur Naum Shundi i ftuar në emisionin “Kjo javë” në “News 24” nga gazetarja Nisida Tufa, deklaroi se është ndjerë shumë keq pë