Rritet nr. i qytetarëve që përfitojnë bonus qiraje në Durrës. Ja kush do t'i riparojë pallatet para vitit 1993 (VIDEO)

10/12/2019 - 19:53

Rritet numri i familjeve të dëmtuara nga tërmeti në Durrës që do të përfitojnë bonus qiraje. Këshilli Bashkiak ka miratuar pasditen e sotme në unanimitet rritjen e numrit nga 660 familje që ishte miratuar në mbledhjen e kaluar në 1310 familje.

Gjithsesi nuk dihen ende nëse kjo shifër do të arrijë të mbulojë të gjitha kërkesat e mijëra familjeve të dëmtuara nga tërmeti dhe që janë larguar nga shtëpitë apo apartamentet e tyre të pabanueshme.

Në të njëjtën kohë, Këshilli Bashkiak miratoi një pikë tjetër të rëndësishme që ka lidhje me riparimin e dëmeve në pallatet e ndërtuara para vitit 1993.

Për pikën e parë të rendit të ditës “PËR MIRATIMIN E KRIJIMIT TË STRUKTURËS SË PËRKOHSHME ME  100 PUNONJËS TË FUSHËS SË NDËRTIMIT PËR NJË AFAT 3 MUJOR, PRANË NDËRMARJES RRUGA PËR REALIZIMIN E PUNIMEVE  NË OBJEKTET E BANIMIT TË NDËRTUARA PARA VITEVE 93 DHE TË DËMTUARA NGA TËRMETI I DATËS 26 NËNTOR 2019.” Të gjithë këshilltarët votuan në unanimitet.  

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë kësaj të diele, janë evidentuar 34 drejtues mjetesh që qarkullonin me shpejtësi tej normave të lejuara, të cilëve iu është pezullua

Këshilli Bashkiak Durrës pritet të marrë nesër (e hënë 10 gusht) në mbledhjen tjetër jashtë radhe, edhe 4 vendime të tjera rë rëndësishme

Sezoni veror dhe ardhja e emigrantëve ka shtuar tentativat në pikat kufitare të vendit për të kaluar para të cilat nuk deklarohen.

Ministria e Shëndetësisë në daljen e sotme publike njoftoi se 6 persona kanë humbur jetën nga Covid në 24 orët e fundit. 

Gjatë orëve të natës, Këshilli i Ministrave i qeverisë Conte ka miratuar një dekret të ri përsa i përket masave të ruajtjes së shëndetit

Përmbaruesit e dyshojnë ministren e Drejtësisë se po tejkalon kompetencat që i kanë dhënë ligjet e reformës në drejtësi për profesionin e

Përmes një postimi në Facebook, gazetarja e kronikës Anila Hoxha ka paralajmëruar se një tjetër emër i njohur i botës së krimit do të kth

Pedagogu i Universitetit të Arteve dhe skulptori i njohur, Arben Bajo humb betejën me Covid-19.

Këtë të diel, deri në mesditë moti parashikohet të mbetet në ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave të lehta.

“Është taktika që ndjek korrupsioni i nxitur nga babëzia. Gjithçka fillon dhe mbaron te babëzia.”