Rritet nr. i qytetarëve që përfitojnë bonus qiraje në Durrës. Ja kush do t'i riparojë pallatet para vitit 1993 (VIDEO)

10/12/2019 - 19:53

Rritet numri i familjeve të dëmtuara nga tërmeti në Durrës që do të përfitojnë bonus qiraje. Këshilli Bashkiak ka miratuar pasditen e sotme në unanimitet rritjen e numrit nga 660 familje që ishte miratuar në mbledhjen e kaluar në 1310 familje.

Gjithsesi nuk dihen ende nëse kjo shifër do të arrijë të mbulojë të gjitha kërkesat e mijëra familjeve të dëmtuara nga tërmeti dhe që janë larguar nga shtëpitë apo apartamentet e tyre të pabanueshme.

Në të njëjtën kohë, Këshilli Bashkiak miratoi një pikë tjetër të rëndësishme që ka lidhje me riparimin e dëmeve në pallatet e ndërtuara para vitit 1993.

Për pikën e parë të rendit të ditës “PËR MIRATIMIN E KRIJIMIT TË STRUKTURËS SË PËRKOHSHME ME  100 PUNONJËS TË FUSHËS SË NDËRTIMIT PËR NJË AFAT 3 MUJOR, PRANË NDËRMARJES RRUGA PËR REALIZIMIN E PUNIMEVE  NË OBJEKTET E BANIMIT TË NDËRTUARA PARA VITEVE 93 DHE TË DËMTUARA NGA TËRMETI I DATËS 26 NËNTOR 2019.” Të gjithë këshilltarët votuan në unanimitet.  

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në mbledhjen e fundit të Shtabit të Emergjencave në Durrës është bërë një përmbledhje e situatës së deritanishme në terren përsa i përket

Ambasadori i Shqipërisë në Republikën Popullore të Kinës, Selim Belortaja ka këshilluar shqiptarët të shtyjnë udhëtimet dhe kontaktet fiz

Paraditen e kësaj të shtune, banorët e Xhafzotaj janë ngritur në protestë për shkak të mungesës së infrastrukturës.

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me Noel Dishin, vrasësin e Vilson Tafçiut. Ky i fundit u vra në Astir më 20 janar.

MeteoAlb parashikon se pjesa e parë e ditës së sotme do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare, të cilat shtohen gjatë orëve të pa

Pas takimeve këshilluese me prokurorë dhe inxhinierë italianë, ekspertë në analizimin e cilësisë së godinave pas tërmeteve, Prokuroria e

Nëse keni bërë plane për fundjavën, kini parasysh se nuk do te jeni në shoqërinë e motit me diell.

Nuk ka optimizmin e Komisionerit për Zgjerim Varhei, por dhe Presidenti i Këshillit Europian, duke folur në Tiranë në krah të kryeministr

Fatura 1 miliardë euro që kryeministri Edi Rama deklaroi si dëm të tërmetit në takimin me homologun italian Conte është rezultat i një ra

Gjykata e Sarandës ka caktuar sot masën e sigurisë “Arrest me burg” për 41-vjeçaren Elisabeta Mita, pas akuzës se dhunonte vajzën e saj 1