Rrjeti "kryqëzon" Harry-n dhe Meghan

20/08/2019 - 16:44

Ekspertët mjedisorë dhe jo vetëm kanë akuzuar Dukën dhe Dukeshën e Sussex për hipokrizi pasi çifti përdori avionë privatë për të fluturuar në jug të Francës dhe Ibiza.

Princi Harry dhe Meghan, të cilët kanë folur rregullisht për çështje mjedisore, janë fotografuar duke hipur në një avion privat me djalin e tyre tre muajsh Archie Harrison Mountbatten-Windsor dy herë në javën e kaluar, duke vizituar Nice, Francë.

Gazeta britanike The Sun pretendon se çifti ishte kthyer në Mbretërinë e Bashkuar nga Ibiza, gjithashtu me avion privat, vetëm dy ditë para se të shiheshin në vendpushimin francez.

Kritikët argumentojnë se veprimet e Harry dhe Meghan kundërshtojnë qëndrimin e tyre publik mbi ndryshimin e klimës, duke pasur parasysh se aviacioni është një nga ndotësit kryesorë në botë dhe është përgjegjës për më shumë se 2% të emetimeve globale.

Gjurma mjedisore e një avioni privat është gjithashtu shumë më e madhe se ajo e një avioni komercial.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas MeteoAlb, kushte e qëndrueshme të motit vijojnë në territorin shqiptar duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese në pjesën më t

Përmes një postimi në rrjete sociale, Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka përsëritur për të disatën herë që nga nisja e punimeve për rikonstru

Deputetja e Durrësit, Edlira Hyseni ka shprehur në rrjete sociale gëzimin e saj për shifrën rekord që iu akordua Shqipërisë në Konferencë

Bashkia e Durrësit ka publikuar në faqen zyrtare 8 pyetje dhe 8 përgjigje, ku synohet të sqarohen të gjitha pikëpyetjet e qytetarëve lidh

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen foli së bashku me kryeministrin Edi Rama pas përfundimit të Konferencës së Donator

Dera e apartamentit të Rakip dhe Dile Rekës qëndron gjithmonë hapur.

200 pacientë të vegjël në ditë kërkojnë ndihmën e bluzave të bardha në urgjencën pediatrike në Durrës.

Pas lirimit të dy ish- anëtarëve të bandës së Durrësit, Endrit Dokles dhe Sardian Sulejmanit, ILD ka filluar inspektimet në disa gjykata

Konferenca e Donatorëve në Bruksel ka mbledhur një shumë marramendëse për procesin e rindërtimit në Shqipëri, duke i kaluar të gjitha pri

Gjatë mbajtjes së seancës së dytë të Konferencës së Donatorëve në Bruksel, sa i takon procesit të rindërtimit në Shqipëri u bë me dijeni