Rruga e dëmtuar mban larg pushuesit nga zona turistike e Kallmit (VIDEO)

06/06/2019 - 20:34

Ish-zonat ushtarake në Durrës janë kthyer me shpejtësi në zona turistike. Një prej tyre është zona e Kallmit. Izolimi i ka ruajtur të pastra këto hapësira, që përbëhen nga plazhe të vogla dhe piktoreske.

Vetëm 3 kilometra nga qëndra e Durrësit, plazhi i Kallmit po zbulohet nga përherë e më shumë turistë, tani që është hequr statusi i tyre si zona të izoluara ushtarake. Janë shumica të rinj ata që i drejtohen Kallmit për pushim ditor, ku pas një rruge të keqe, gjejnë mjedise dhe lokale tërheqëse. Plazhet e Kallmit nuk njihen mirë as nga vetë banorët e Durrësit, ngaqë ka qenë zonë e ndaluar, por kjo ka bërë të ruhet aty uji i pastër, qetësia, plazhe të vogla me gurë dhe pa ndërtime të rrëmujshme.

Kallmi po rizbulohet pasi ushtria zbrazi e largoi prej andej depo e tunele të panumërt me armë dhe lëndë shpërthyese. Pasi materialet ushtarake u dërguan në vende të sigurta, kodrat u pastruan nga bunkerët e shumtë të diktaturës, ndërsa pronarët e vjetër po mbjellin përsëri ullinj aty dhe po kujdesen për plazhet private.

Plazhet e pastra janë fare pranë qytetit dhe mbyllen larg me Kepin e Palit, por rruga është e pashtruar mungon informacioni dhe nuk ka ndonjë plan rregullues për këtë zonë turistike bregdetare, ndërsa zjarret zhveshin faqen e kodrës në verë dhe shiu në dimër gërryen dherat drejt bregdetit.

Durrësi ka 62 km vijë bregdetare dhe një mori plazhe të reja. Ishmi, Lalsi, Manza dhe Katundi i Ri po lidhen me superstradën Tiranë - Durrës me rrugë të reja, për të zhvilluar turizmin në këto komuna dikur plot bunkerë e të izoluara si reparte artilerie bregdetare apo kundërajrore kundër armikut imagjinar nga perëndimi. Shndërrimi i këtyre zonave ushtarake në zona turistike po bëhet me shpejtësi nga Hamallaj, Rrushkulli dhe Shën Pjetri deri në Kepin e Rodonit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Teksa ecën rrugëve të Brukselit, kryeministri Edi Rama ka zbardhur detaje nga takimi i një nate më parë me presidenten e Komisionit Evrop

"DurrësLajm" sjell pamje nga pallati në ndërtim në zonën e Currilave ku ndërroi jetë roja 62-vjeçar i objektit.

Altin Hajri, pronari i resortit "Golden" në Shijak, i shpallur në kërkim si i dyshuar për pengmarrjen dhe më tej vrasjen e Jan Prengës, r

Polica ka çuar në pesë numrin e të arrestuarve në lidhje me rrëmbimin dhe vrasjen e Jan Prengës.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konfirmon në detyrë kandidatin për SPAK, prokurorin Anton Martini.

Pas tërmetit që ra ditën e djeshme në Durrës, ku magnituda ishte 4.9 e shkallës rihter në vend janë ndjerë edhe 8 lëkundje të tjera.

Vihet në pranga për shkelje të rregullave në punë, administratori dhe inxhinieri i firmës ndërtuese të një pallati, ku në orët e mbrëmjes

Sipas MeteoAlb, rikthehen vranësirat dhe reshjet me intensitet të ulët deri mesatar në territorin shqiptar, ku në pjesën më të madhe të v

Lëkundjet e tërmetit që tronditën dje vendin kanë sjellë panik te qytetarët, por sizmologët thonë se nuk ka asgjë për t’u shqetësuar se p

Artan Hoxha ka publikuar në emisionin Opinion detaje të tmerrshme për “grupin Hajri”, i cili dyshohet se rrëmbyen dhe më pas vranë 49-vje