Rruga që nuk mbaron, kilometrat e papërfunduara të Qukës-Qafë Plloçë

11/07/2019 - 14:41

Projekti i ndërtimit të rrugës Qukës-Qafë Pllocë, pjesë e korridorit të 8 të rrugës Tiranë-Korçë konsiston në ndërtimin e 43.4 km segmenti rrugor, i cili do të shkurtojë distancën mes Korçës dhe Tiranës. Në ndodhemi në kilometrin e parë të kësaj rruge, sapo kalon Qafë Plloçën ku duket se punimet po ecin me ritme të ngadalta dhe dita kur ky projekt do të bëhet realitet është ende e largët.

I nisur 10 vite më parë, projekti strategjik do të duhet të ndikonte në zhvillimin ekonomik por edhe atë turistik të zonës, por në këtë kantier të pozicionuar në zonën e Proptishtit puna nuk vazhdon. Makineritë janë stacionuar dhe këtu gjithçka ka ndalur.

Edhe pse u parashikua të përfundonte në qershor të vitit 2018, ka kaluar më shumë se një vit tashmë dhe në këtë rrugë nuk ka gjasa të përfundojnë punimet.

Dalja nga Qukësi në drejtim të Qafë Plloçës do të evitojë kalimin nga Prrenjasi dhe Pogradeci duke shkurtuar rrugën në drejtim të Korçes dhe Kapshticës. Jo vetëm kaq, por rruga pritej të ndikonte në përmirësimin e jetesës së dhjetëra fshatrave të kësaj zone, por në një dekadë, ajo ka sjellë vetëm probleme. /TCH

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një “Benz” i braktisur në autostradën Durrës-Tiranë, i vjedhur më herët gjatë shtatorit, ka marrë flakë dhe është djegur plotësisht.

Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan kane proceduar në gjendje të lirë ish-dr

Sipas MeteoAlb, alternime kthjellimesh dhe vranësirash do të alternojnë kushtet e motit në vendin tonë paraditen e sotme, ndërsa në pjesë

Marsida Qatja vijon të mbetet ende një çështje në diskutim për mënyrën, sesi ndodhi ngjarja në shtëpinë e saj.

Emisioni investigativ “Fiks Fare”, ka kryer një investigim tre mujor, ku është zbuluar se si zv/ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e V

Kryeministri Edi Rama duhej të merrte pjesë në ceremoninë e 10-vjetorit të Fondit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit që u zhvillua mbrëmjen

Ministrat e Jashtëm të katër vendeve anëtare të BE-së, kanë bërë thirrje për hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dh