Rrugët e Durrësit që do të rikonstruktohen gjatë këtij viti

27/01/2021 - 19:21

Foto ilustruese

Një pjesë të konsiderueshme të buxhetit të këtij viti, bashkia e Durrësit e ka planifikuar për ta përdorur për rikonstruksionin e akseve rrugore brenda në qytet, si dhe ato që lidhin njësitë administrative.

Janë rreth 459 milionë lekë që do të përdoren për 17 akse rrugore, për disa prej të cilave kanë nisur edhe procedurat e tenderimit. Nga një vëzhgim që “DurrësLajm” bëri në faqen e Agjencisë së Prokurimit Publik rezulton se janë 6 rrugë për të cilat është hapur tenderi, respektivisht rruga “Tepelena, “Shën Pjetër”, “Shkumbini”, “Danubi” si dhe dy në njësitë administrative Manzë dhe Katund i ri.

Një pjesë e buxhetit të sektorit të transportit, rreth 20 milionë lekë, do të shkojnë për sinjalistikën rrugore.

Rrugët që do të rikonstruktohen gjatë vitit 2021:

 1. Rikonstruksion rruge NJA Sukth                                  30 mln lekë
 2. Rikonstruksion rruge NJA Manzë                                30 mln
 3. Rikonstruksion rruge NJA Katund i Ri                        20 mln
 4. Rikonstruksion rruge NJA Ishëm                                 20 mln
 5. Rikonstruksion rruga “Danubi”                                    60 mln
 6. Rikonstruksion rruga “Shkumbini”                              60 mln
 7. Rikonstruksion rruga “Shën Pjetër”                             60 mln
 8. Rikonstruksion rruga “Tepelena”                                 60 mln
 9. Rikonstruksion rruga paralel me hekurudhën-Plazh    40 mln
 10. Rikonstruksion rruga “Kastrioti                                   15 mln
 11. Rikonstruksion rruga “Syri i detit”                                8 mln
 12. Rikonstruksion Rruga e Ohrit (loti II)                         51 mln
 13. Rikonstruksion rruga “Kashta e kumtri” (loti II)        51 mln
 14. Rikonstruksion rruga “Dervish Hima”                       15 mln
 15. Rikonstruksion rruga “Papa Klementi I”                    22 mln
 16. Rikonstruksion rrugë të brendshme në plazh               5 mln
 17. Rikonstruksion rruga “Shekspiri”                                5 mln

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pallati i sportit “Ramazan Njala” bëhet gati për nisjen e fushatës së vaksinimit.

Fatkeqësisht, 20 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin në 24 orët e fundit.

Prokuroria e Posaçme kundër Krimit të Organizuar (SPAK) ka mbyllur hetimet për tenderin e ushqimeve të bërë nga Ministria e Mbrojtjes gja

Policia e Shteti ka ndëshkuar me masë administrative gjatë fundjavës 2953 shtetas që nuk kanë zbatuar masat anticovid, 2923 prej tyre për

Shumë shpejt fushata e vaksinimit për Covid-19 nis edhe në Durrës.

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi në takimin e zhvilluar me kampionin e Ballkanit, atletin Izmir Smajlaj, nënvizon se a

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka përfunduar hetimet dhe paraqitur kërkesë për dërgimin në gjyq gjqyta

Rëndohet bilanci i aksidentit tragjik që ndodhi mesditën e djshme në autostradën Vlorë-Fier.

Arrestohet një shtetas i shpallur në kërkim për veprën penale “Heqja e paligjshme e lirisë” e mbetur në tentativë, e kryer në bashkëpunim

Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet të mblidhet këtë të hënë për të diskutuar masat kundër përhapjes së pandemisë së Covid-19.