Ryshfeti në lokalin në Durrës u shtie të dridhurat inspektorëve, ja çfarë thotë drejtori i AKU-së

25/09/2018 - 16:12

Pezullimi i dy inspektorëve të AKU-së në Durrës të cilët u filmuan nga një emision investigativ duke marrë ryshfet, u ka shtënë të dridhurat të gjithë inspektorëve të këtij institucioni. Në një komunikim me “DurrësLajm”, drejtori i AKU-së në Durrës Martin Jorgaqi, tha se masa ka qenë e menjëhershme dhe çdo inspektor i cili shpërdoron detyrën do të përballet me ligjin. Nga hetimi që iu bë rastit rezulton se dy inspektorët Arben Gupi, inspektor OSH, Veterinere, Medi Cela, inspektor OSH, Veterinere, kanë qenë në një restorant pranë universitetit për të kryer kontrollin periodik, por pas kontrollit nuk kanë lënë asnjë fletë procesverbali, por kanë marrë ryshfet 100 mijë lekë.

Drejtori i institucionit në Durrës tha se AKU inkurajon çdo media, çdo qytetar dhe çdo biznes që të denoncojë menjëherë çdo abuzim me sigurinë ushqimore apo autoritetin e inspektorit.

Në një kohë kur siguria ushqimore është kryefjalë e ditës në të gjithë familjet shqiptare, ata që duhet të sigurojnë popullatën për ushqimet që konsumojnë, janë po të njëjtët që komprometohen në çështjen më të ndjeshme e më të prekshme për të gjithë konsumatorët.

Konsumatorët blejnë çfarë iu ofrohet në mungesë të alternativës. Ata e dinë që asgjë nuk është më e sigurt, por nuk kanë me çfarë të ushqehen. Në treg rëndom gjen miellin e destinuar për ushqim për kafshët që përfundon në furrat e bukës për popullatën, djathin me niseshte dhe fruta perimet që rriten e skuqen brenda një nate, pulat që rriten me antibiotikë brenda një jave, e peshku i rezervatit që shtohet e rritet po me antibiotikë.

Këta inspektorë që duhet të kontrollojnë subjektet, janë ata që para aromës së parave nuk pyesin as për ushqimin që do të hanë në tavolinë familja e tyre, e aq më shumë populli. 

Edhe inspektorët e bujqësisë e ushqimit, të cilët duhet të kontrollojnë që në mbjellje bimët e deri sa këputen, e më pas certifikohen nga AKU. Por asnjë prej këtyre institucioneve nuk bën detyrën, sepse në shumë raste inspektorët abuzojnë, ndërsa për certifikimin e produkteve mungojnë aparaturat e matjes.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Albert Veliu, apo i njohur tashmë si Babalja, është njeriu që ka trazuar jetën politike të muajve të fundit, me dorëzimin e një audiopërg

Dita e nesërme do të ketë një ndryshim të lëvizjes së makinave në aksin Vorë- Kthesa e Rinasit- Fushë Krujë për shkak të punimeve që do t

Albert Veliu, i njohur me emrin Babale, ndodhet ende në Kosovë, aty ku kërkoi azil politik pasi iku nga Shqipëria.

Efektivët e policisë Rrugore në Durrës, në bashkëpunim me kolegët e policisë Bashkiake, kanë ndërmarrë aksion në rrugët e qytetit për bll

Familjarë të autorit të masakrës në Shëlli të Matit janë larguar nga banesa e tyre, përveç bashkëshortes së tij, e cila ruhet nga forca t

Telekomi serb ka ende shpresa se do të gjejë ende treg në Shqipëri.

Ish-kryetari dhe 4 drejtues të bashkisë Dibër, janë kallëzuar në Prokurori nga KLSH, pasi akuzohen për shpërdorim detyre.

Para disa ditësh, në Fletoren Zyrtare janë publikuar koeficentët e rinj të indeksimit të pagave për vitin 2018, e në bazë të tyre do të p

Këshilli Kombëtar i Arkeologjisë i thotë jo projektit “Drejtësia” në Durrës.

Prokurorisë së Krujës i kanë mjaftuar një muaj e gjysëm hetime që të finalizojë me sukses dosjen penale kundër Rexhep Rrajës, djalit të d