Ryshfeti në lokalin në Durrës u shtie të dridhurat inspektorëve, ja çfarë thotë drejtori i AKU-së

25/09/2018 - 16:12

Pezullimi i dy inspektorëve të AKU-së në Durrës të cilët u filmuan nga një emision investigativ duke marrë ryshfet, u ka shtënë të dridhurat të gjithë inspektorëve të këtij institucioni. Në një komunikim me “DurrësLajm”, drejtori i AKU-së në Durrës Martin Jorgaqi, tha se masa ka qenë e menjëhershme dhe çdo inspektor i cili shpërdoron detyrën do të përballet me ligjin. Nga hetimi që iu bë rastit rezulton se dy inspektorët Arben Gupi, inspektor OSH, Veterinere, Medi Cela, inspektor OSH, Veterinere, kanë qenë në një restorant pranë universitetit për të kryer kontrollin periodik, por pas kontrollit nuk kanë lënë asnjë fletë procesverbali, por kanë marrë ryshfet 100 mijë lekë.

Drejtori i institucionit në Durrës tha se AKU inkurajon çdo media, çdo qytetar dhe çdo biznes që të denoncojë menjëherë çdo abuzim me sigurinë ushqimore apo autoritetin e inspektorit.

Në një kohë kur siguria ushqimore është kryefjalë e ditës në të gjithë familjet shqiptare, ata që duhet të sigurojnë popullatën për ushqimet që konsumojnë, janë po të njëjtët që komprometohen në çështjen më të ndjeshme e më të prekshme për të gjithë konsumatorët.

Konsumatorët blejnë çfarë iu ofrohet në mungesë të alternativës. Ata e dinë që asgjë nuk është më e sigurt, por nuk kanë me çfarë të ushqehen. Në treg rëndom gjen miellin e destinuar për ushqim për kafshët që përfundon në furrat e bukës për popullatën, djathin me niseshte dhe fruta perimet që rriten e skuqen brenda një nate, pulat që rriten me antibiotikë brenda një jave, e peshku i rezervatit që shtohet e rritet po me antibiotikë.

Këta inspektorë që duhet të kontrollojnë subjektet, janë ata që para aromës së parave nuk pyesin as për ushqimin që do të hanë në tavolinë familja e tyre, e aq më shumë populli. 

Edhe inspektorët e bujqësisë e ushqimit, të cilët duhet të kontrollojnë që në mbjellje bimët e deri sa këputen, e më pas certifikohen nga AKU. Por asnjë prej këtyre institucioneve nuk bën detyrën, sepse në shumë raste inspektorët abuzojnë, ndërsa për certifikimin e produkteve mungojnë aparaturat e matjes.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Jo vetëm bregdeti i Durrësit por edhe objektet historike dhe arkeologjike janë shumë të vizituar në këtë sezon veror.

Pak javë pasi tronditi politikën shqiptare nga publikimi i 6 përgjimeve ku përfshiheshin Vangjush Dako dhe zyrtarë të tjerë të PS-së me k

Gjykata e Elbasanit ka vendosur të lirojë nga qelitë e paraburgimit anëtaren e Autoritetit të Mediave Audiovizive, Suela Musta.

Gazetarja nga Durrësi, Klodjana Haxhiaj ka denoncuar sot përmes një statusi në Facebook, abuzimet e fermerëve me produktet e stinës.

Pasi goditën me gurë eskortën e kryeministrit Edi Rama një ditë më parë në mitingun në Korçë, tre persona janë vënë në hetim pasi akuzohe

Disa zona të Tiranës do të mbeten nesër disa orë pa drita në pjesën më të madhe të ditës. Shkak për këtë janë investimet në kabina.

E diela, vijon me kthjellime deri pasdite, kur vranësira lokale zhvillohen në Veri dhe zonat Lindore duke sjellë rrebeshe të shkurtra shi

Këtë të shtunë, banorët e Unazës së Re kanë protestuar sërish kundër projektit për ndërtimin e rrugës që prish banesat e tyre.

Policia Rrugore e Qarkut Durrës është angazhuar maksimalisht në mbarëvajtjen e sezonit turistik.

Një ngjarje e rëndë është shënuar në burgun e Dubravës.