Sa mijë njerëz të vdekur të pa çregjistruar ka Shqipëria, Ruçi jep shifrat

11/10/2018 - 12:48

Kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi, ka deklaruar në nisje të diskutimit të dy nismave për ndryshime në projektligjin për gjendjen civile, se vendi ynë ka mbi 10 mijë fëmijë të paregjistruar dhe mbi 8 mijë të vdekur të paçregjistruar.

"Do doja të tërheq vëmendjen e kolegëve deputetë por edhe të publikut shqiptar nëpërmjet medias që janë dy nisma shumë të rëndësishme dhe zgjidhin dy probleme mjaft të mëdha pasi në Shqipëri ekzistojnë mbi 10 mijë fëmijë të paregjistruar dhe njëkohësisht mbi 8 mijë të vdekur të pa çregjistruar. Pra të dyja nismat kanë të bëjnë më zgjidhjen e këtyre dy problemeve këtu e në tri dekada", tha Ruçi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën e sotme Xhisiela Maloku, u paraqit para ambienteve të gjykatës për të mbështetur ish-të dashurin e saj, Rexhep Rraja, të cilin e ka

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, në një deklaratë për shtyp njoftoi shkarkimin e 9 zyrtarëve dhe depozitimin e kallëzimit penal për

Dy kroçerat e fundit të programuara gjatë këtij sezoni turistik pritet të mbërrijnë në portin e Durrësit në 10-ditorin e fundit të muajit

Përgjimi ambjental mes të rinjve Rexhep Rraja dhe Xhisiela Maloku është kryer në Prokurorinë e Krujës, në datën 29 shtator, ndërsa dy të

Fotografi italian Luca Turi është vlerësuar me titullin “Qytetar Nderi” i Durresit për kontributin e dhënë në dokumentimin e ngjarjeve të

Një anije peshkimi 20 metra e gjatë, me tonazh 60 ton, është mbytur në portin e Durrësit.

Policia Bashkiake vazhdon me punën e saj të pandërprerë, për t’i dhënë Durrësit dhe qytetarëve të tij, hapësirat e dedikuara për ta, por

Rritja e sensibilitetit të publikut ndaj procesit të Vetting-ut është shoqëruar me shtimin e vazhdueshëm të denoncimeve të qytetarëve për

Sot është publikuar një tjetër foto e kreut të grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, me persona të akuzuar për vepra të ndryshme pe

Dalin për herë të parë fotot e Xhisiela Malokut dhe të dashurit të saj, Rexhep Rraja, jashtë hotelit ku 25-vjeçarja pretendon se është dh