Sa mijë njerëz të vdekur të pa çregjistruar ka Shqipëria, Ruçi jep shifrat

11/10/2018 - 12:48

Kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi, ka deklaruar në nisje të diskutimit të dy nismave për ndryshime në projektligjin për gjendjen civile, se vendi ynë ka mbi 10 mijë fëmijë të paregjistruar dhe mbi 8 mijë të vdekur të paçregjistruar.

"Do doja të tërheq vëmendjen e kolegëve deputetë por edhe të publikut shqiptar nëpërmjet medias që janë dy nisma shumë të rëndësishme dhe zgjidhin dy probleme mjaft të mëdha pasi në Shqipëri ekzistojnë mbi 10 mijë fëmijë të paregjistruar dhe njëkohësisht mbi 8 mijë të vdekur të pa çregjistruar. Pra të dyja nismat kanë të bëjnë më zgjidhjen e këtyre dy problemeve këtu e në tri dekada", tha Ruçi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

E diela me diell, ka bërë që qytetarë të shumtë t’i drejtohen zonës turistike të Durrësit, Currilave.

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka publikuar sot dy foto nga zyra e Kongresmenit amerikan Eliot Engel duke e cilësuar si një kujtim të

Shkon në 40 numri i personave të shoqëruar për veprime të dhunshme gjatë protestës së të shtunës në Tiranë.

Kthjellime dhe vranësira të herë pas-hershme dominojnë të gjithë territorin gjatë orëve të para të ditës.

Tension dhe përplasje edhe në ambientet e drejtorisë së Policisë së Tiranës.

Protesta e sotme e organizuar nga opozita e bashkuar ka marrë vëmendjen e të gjithëve, e ndërsa disa nga fotot e shkrepura në atë 5 orësh

Protesta e sotme e opozitës së bashkuar solli 16 të lënduar, mes tyre protestues, efektivë të policisë por edhe gazetarë, e ndërsa po ash

Përshkallëzimi i situatës gjatë protestës së opozitës në Tiranë është pasqyruar menjëherë nga Associated Press që flet për një konfrontim

Gjatë protestës së opozitës, një numër i konsiderueshëm gazetarësh, protestuesish dhe punonjës të policisë mbetën të lënduar.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka përshëndetur efektivët e policisë që u angazhuan për mbarëvajtjen e protest