Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Sako: ECO PARK-u i Porto Romanos do të përfundojë në tetor (VIDEO)

07/03/2021 - 10:48

ECO PARKU që po ndërtohet në Porto Romano do të jetë gati në muajin tetor.

“Deri më tani janë realizuar 80% të punimeve dhe së shpejti ai do të jetë një destinacion i rëndësishëm jo vetëm për qytetarët e Durrësit, por edhe për rajonin”,- tha ndër të tjera kryebashkiakja e Durrësit, Emiriana Sako, duke iu përgjigjur interesimit të të rinjve që votojnë për herë të parë për ecurinë e këtij projekti të qeverisë shqiptare.

“Projekti i ECO PARKUT ka ardhur si një emergjencë mjedisore që gjatë periudhës së tranzicionit, qyteti ynë përfundoi në atë situatë ku mbetjet hidheshin vend e pa vend duke shkatërruar si nga ana mjedisore ashtu edhe nga infrastruktura zonën e Porto Romanos.

Sot, zhvillimi i këtij projekti i iniciuar dhe i financuar tërësisht nga qeveria shqiptare është realizuar deri në masën 80% dhe përfundon në muajin tetor. Aty do të kemi jo vetëm një park, i cili do të zhvillohet dhe me kalimin e kohës do të përmirësohet impakti mjedisor dhe infrastruktura e gjelbërimit që do të ketë në të, por do të jetë edhe një park i mirëfilltë me fusha sportive, me ambiente shërbimi etj.

Ky projekt, bashkë me projekte të tjera, siç është zona e detyruar nr.4 e Planit të Rindërtimit, në Spitallë, do të shërbejë për ta kthyer në një pol tjetër zhvillimi të qytetit, ku të gjitha ndërhyrjet do të jenë moderne, të pasura me standartet bashkëkohore, me infrastrukturë publike, me shërbime sociale dhe arsimore dhe do të jetë një ndryshim rrënjësor në komplet këtë hapësirë, që ishte një zonë informale.

Ky park do të jetë një destinacion, jo vetëm për qytetarët e Durrësit, por për nga sipërfaqja e tij prej 15 hektarësh, do të jetë edhe për rajonin”,- tha Sako.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë kryer 2886 testime për persona të dysh

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Durrës prej mesditës së sotme.

Ditën e sotme fillon vaksinimin antiCovid për operatoret turistikë në vendin tonë.

Zgjedhjet e 25 Prillit në Shqipëri nuk do t’i zgjidhin problemet që ka vendi.

Këtë të shtunë vendi parashikohet të përfshihet nga një sistem i dendur vranësirash i cili do të gjenerojë reshje.

Covidi i ka marrë jetën ditën e sotme një ish-futbollisti të njohur.

Në 24 orët e fundit në Shqipëri janë kryer 10.134 vaksinime në të gjithë vendin, ndërsa nga nisja e procesit të vaksinimit më 11 janar  n

Kompania EMAAR prezantoi pasditen e sotme projektin për portin turistik të Durrësit, një investimi që kap vlerën 2 miliardë euro.

Nga Durrësi, kryeministri Edi Rama, bashkë me biznesmenin Mohamed Alabbar janë duke prezantuar projektin për portin e ri turistik të qyte