Sako: Një tjetër kopësht në Durrës hap dyert për 150 vogëlushë (FOTO)

23/02/2021 - 22:35

Kryebashkiakja në detyrë e Durrësit, Emiriana Sako, ka njoftuar përfundimin e rikonstruksionit të kopshtit “1 Qershori”, i cili u realizua me fondet e BE-së.

“Një tjetër kopësht me kushte dhe standarte të njëjta me kopshtet në Evropë hap dyert për 150 fëmijë.

Gjatë vizitës në kopshtin 1 Qershori i cili është kopshti i parë që është ndërtuar në Durrës rreth viteve ’50. I dëmtuar nga tërmeti ky kopësht ka ndryshuar tërësisht, pasi është kryer rikonstruksioni i tij total me fondet e BE duke krijuar mjedise cilësore për mirërritjen e fëmijëve”,- shkruan Sako.

Kryetarja e bashkisë bën të ditur ndryshimet e rëndësishme që janë bërë në godinën e kopshtit, për ta shndërruar atë një një ambient komod dhe modern për vogëlushët.

“Godina që tashmë është me standarte të larta sigurie e rinovuar sipas parimit të efiçiencës energjitike është pajisur me sistem ngrohje e ftohje, sistem mbrojtjeje kundër zjarrit, rrjet kamerash, po kështu është bërë sistemimi i të gjithë territorit përreth kopshtit. Kopshti është transformuar tërësisht duke patur tashmë ambiente moderne”,- shkruan kryebashkiakja.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pallati i sportit “Ramazan Njala” bëhet gati për nisjen e fushatës së vaksinimit.

Fatkeqësisht, 20 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin në 24 orët e fundit.

Prokuroria e Posaçme kundër Krimit të Organizuar (SPAK) ka mbyllur hetimet për tenderin e ushqimeve të bërë nga Ministria e Mbrojtjes gja

Policia e Shteti ka ndëshkuar me masë administrative gjatë fundjavës 2953 shtetas që nuk kanë zbatuar masat anticovid, 2923 prej tyre për

Shumë shpejt fushata e vaksinimit për Covid-19 nis edhe në Durrës.

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi në takimin e zhvilluar me kampionin e Ballkanit, atletin Izmir Smajlaj, nënvizon se a

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka përfunduar hetimet dhe paraqitur kërkesë për dërgimin në gjyq gjqyta

Rëndohet bilanci i aksidentit tragjik që ndodhi mesditën e djshme në autostradën Vlorë-Fier.

Arrestohet një shtetas i shpallur në kërkim për veprën penale “Heqja e paligjshme e lirisë” e mbetur në tentativë, e kryer në bashkëpunim

Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet të mblidhet këtë të hënë për të diskutuar masat kundër përhapjes së pandemisë së Covid-19.